İhale çetesi çökertildi: 51 gözaltı

İhale çetesi çökertildi: 51 gözaltı.8556
  • Giriş : 26.05.2009 / 14:07:00

İstanbul, İzmir, Manisa, Balıkesir, Erzurum, Bingöl, Diyarbakır ve Şırnak'ta eşzamanlı olarak düzenlenen 'Karantina' operasyonunda ihalelere fesat karıştırdıkları iddiasıyla 51 kişi gözlatına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, 1,5 yıl önce sekiz ilde örgütlenen çeteye yönelik çalışma başlatıldı. Zanlıların, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan yemek, temizlik, güvenlik, veri girişi, otomasyon, çöp toplama ve nakli gibi hizmet ihalelerine fesat karıştırdıkları ve rüşvet suçunu işledikleri yönünde bilgi elde edildi.

Sabah saatlerinde İzmir, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, Manisa ve Şırnak il merkezleri ile bazı ilçelerinde önceden tespit edilen adreslere eşzamanlı baskın düzenlendi. Buca ilçesinin iki eski belediye meclis üyesi ile 13 değişik kamu kurumunda memur olarak çalışan 13 kişinin de aralarında bulunduğu toplam 51 kişi gözaltına alındı.
Zanlıların bugüne kadar 63 ayrı kamu kurumu ihalesine fesat karıştırdıkları, bu suretle haksız kazanç elde ettikleri, devleti zarara uğrattıkları, kamu kurumlarında görevli bazı kişilerin de rüşvet aldıkları iddia edildi.

Elde edilen ilk bilgilere göre, şebeke üyeleri, yapılacak ihaleler öncesi ilgili kamu kurumunda görevli memurlarla irtibata geçerek ihaleye girmek için kurumdan şartname alan diğer firmaları öğreniyor. Zanlılar, bu firmalarla irtibata geçerek kendi aralarında anlaşma sağlıyor. Suç örgütü içinde yer alan bazı memurlar, örgüt liderlerine ihaleler öncesinde yapılacak ihale ile ilgili detaylı bilgi veriyor.

Gözaltına alınan memurların, yapılacak ihalenin yaklaşık maliyetini örgüt üyelerine bildirdikleri, bu yolla belirlenen fiyata yakın bir teklif hazırlanarak ihaleyi almalarının sağlandığı ileri sürüldü.

Şebeke üyelerinin, kamu kurumlarında ihalelerden sorumlu olan görevlilerle irtibat kurdukları, taleplerini yerine getirmeyen kamu görevlilerinin yerlerini değiştirdikleri ve yerlerine kendileriyle uyumlu çalışacak kişileri getirdikleri iddia edildi.

Zanlıların ayrıca, diğer firma yetkililerini ihaleye katılmamaları konusunda tehdit ettikleri, ihaleye katılanları ise döverek gözdağı verdikleri, kendilerine yardım eden kamu kurumlarında görevli memurların düğün, yemek, konaklama, uçak bileti ve ev tadilat gibi giderlerini karşıladıkları öne sürüldü.

Zanlıların, kazanamayacaklarını anladıkları bir ihaleyi de kendileriyle ortak hareket eden memurlarla birlikte iptal ettirdikleri iddia edildi. Zanlıların bir kısmı Emniyet Müdürlüğü Bozyaka hizmet binasında sorgulanıyor. İzmir dışında gözaltına alınan zanlıların da en kısa sürede İzmir'e getirilerek sorgulanacakları öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*