'İhale ile sanatçı' iddialarına daha fazla dayanamadılar

'İhale ile sanatçı' iddialarına daha fazla dayanamadılar.8413
  • Giriş : 29.12.2007 / 04:17:00
  • Güncelleme : 29.12.2007 / 00:20:14

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 'ihale ile sanatçı alma' hakkındaki yorumlara daha fazla dayanamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden (İBB) yapılan açıklamada, ''Yakın zamanda medyada yer alan bazı değerlendirmelerde konu edilen 'ihale ile sanatçı alma' yorumları, haksız ve maksadı aşan bir bağlamda değerlendirilmiştir'' denildi.
Yazılı açıklamada, İBB Şehir Tiyatrolarının, bugün nüfusu 12 milyonu bulan İstanbul'da tiyatronun yetkin örneklerini İstanbullularla paylaşan bir sanat kurumu olduğu belirtilerek, Şehir Tiyatrolarının, sanatsal ve yönetsel anlamda ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde sanat çalışmalarını yürüttüğü ifade edildi.

Yakın zamanda medyada yer alan bazı değerlendirmelerde konu edilen ''ihale ile sanatçı alma'' yorumlarının, haksız ve maksadı aşan bir bağlamda değerlendirildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bir sanat kurumu olan İBB Şehir Tiyatroları, genişleyen yapısı ve gelişen repertuvarı istikametinde kuruma yeni sanatçı ve teknik eleman alımlarının gerçekleştirilmesi maksadıyla 'hizmet satın alma' ihalesi talebini İBB'nin ilgili birimlerine iletmiştir. Burada bahsi geçen konu, sanatçıların ya da teknik personelin ihaleye çıkmak suretiyle alımı değildir. Bu yanlış değerlendirme, ne yazık ki burada yapılan işin önemini gölgelemiştir.''

YORUMLARDAKİ BİLGİ EKSİKLİĞİ

Açıklamada, basında yer aldığı gibi söz konusu durumun, İBB'den ''sanata darbe'' ya da ''sanatçıya saygısızlık'' gibi bir çerçevede anlaşılabilecek türden bir çalışma olmadığı ifade edilerek, aksine bu çözüm önerisinin Şehir Tiyatrolarınca İBB'ye götürüldüğü ve kabul gördükten sonra gerekli çalışmaların başlatıldığı vurgulandı.

Burada talebin adet olarak öngörülmesinin, her bir sanatçı ya da teknik eleman alımı için aynı işlemlerin yeniden yapılması gibi kırtasiyecilik anlayışını engellemek ve bu sürecin zorluklarını yaşamama hassasiyetinden kaynaklandığına dikkat çekildi.

''Kamuoyunun bilmesi gereken şey, yapılan yorumların aksine, ihaleye girmesi muhtemel şirketlerin sanatçı önermesi gibi bir uygulamanın olacağı yanılsamasıdır'' denilen açıklamada, İBB Şehir Tiyatrolarının, bünyesine katmak istediği oyuncu ve teknik elemanlarla ilgili belirleyici kurum olduğu vurgulandı. Bu çalışma neticesinde İBB Şehir Tiyatrolarına katılacak yeni sanatçı ve teknik personel ile yine İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın direktifleri doğrultusunda açılan yeni sahneler için gerekli prodüksiyon ve personel ihtiyacının rahatlıkla karşılanacağı bildirilen açıklamada, Kağıthane Sadabad Sahnesi, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesi gibi yeni sahnelerin yanı sıra Vatan Caddesinde inşa edilen Reşat Nuri Sahnesi ve Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesinin yeniden inşası sayesinde tiyatro mekanlarının sayısında artış olacağı belirtildi. Açıklamada, ''İstanbul'un tiyatrosuz semti kalmasın'' düşüncesiyle gerek ilçe belediyeleri, gerekse İBB nezdinde olumlu çalışmalar yapıldığı ifade edilerek, İstanbul Şehir Tiyatrosunun da bu sanatsal yapılanma ve büyüme doğrultusunda, her türden yasal çözümleri üretmenin ve lojistik desteği sağlamanın çabasında olduğu bildirildi.

EMEKLİ OYUNCULAR YENİDEN SAHNEDE OLACAK

''Var olan yasal mevzuat çerçevesinde düşünüldüğünde, İBB Şehir Tiyatrolarının sanatsal çalışmalarını yürütmesinde ve geliştirmesinde ihale ile hizmet satın almadan başka bir yolun mümkün gözükmediği'' görüşüne de yer verilen açıklamada, 2006 yılından itibaren yaş itibariyle kurumla ilişkisi kesilen emekli oyuncuların da İBB Şehir Tiyatroları prodüksiyonlarında rol almalarının önünün açılacağı ifade edildi.

Açıklamada, ''Gerçekleştirilen 'hizmet ihalesi', tiyatro alanında çalışmalar yürüten sanatçı ve teknik personelin yasal bir çerçevede özlük haklarını belirleyen, İBB Şehir Tiyatrolarının önünü açan bir düzenleme olarak alkışı hak ederken, aksine yorumlarla bu önemli girişim gölgelenmeye çalışılmaktadır'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious