İhale operasyonunda 43 tutuklama

İhale operasyonunda 43 tutuklama.10284
  • Giriş : 30.05.2009 / 11:18:00

İzmir'de düzenlenen oprerasyonda 14'ü memur, 2'si eski belediye meclis üyesi olmak üzere 51 şüpheliden 43'ü tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmir'in de aralarında bulunduğu 8 ilde düzenlenen operasyonda, kamu kurumlarındaki yemek, güvenlik, temizlik, veri girişi, otomasyon, çöp toplama ile naklinin sağlanması ihalelerinde, çıkar amaçlı suç örgütü kurarak usulsuzlük yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alan 14'ü memur, 2'si eski belediye meclis üyesi olmak üzere 51 şüpheliden 43'ü tutuklandı.

Bazı firmaların çeşitli illerde girdikleri ihalelerde yolsuzluk yaptığına yönelik ihbar alan İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakcılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri yaklaşık 5 ay sürdürdükleri takip ardından operasyon başlattı. Soruşturmada, şebeke elemanlarının kimlikleri, kamu kurumlarında bağlantı kurdukları memurlarla izledikleri yollar tespit edildi. Şebekeye yönelik olarak, İzmir ve ilçeleriyle, Bingöl, Balıkesir ve Ayvalık ile Edremit ilçelerinde, Diyabakır ile Çınar İlçesi'nde, Erzurum merkez ile Horasan İlçesi'nde, İstanbul, Manisa merkez ile Akhisar ilçesinde ve Şırnak'ta eş zamanlı operasyon yapıldı. 'Karantina' adı verilen operasyon kapsamında, aralarında 14 memur ve Buca Belediyesi eski meclis üyeleri Ziya Aksu ve Abdülcelil Laçin'in de bulunduğu 2'si kadın 51 şüpheli gözaltına alındı. Araştırmalarda, operasyonların düzenlendiği 8 il ve ilçelerinde faaliyet gösteren 8 firmanın Buca Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi de dahil 63 kamu kurumundaki ihalelerde usulsüzlük yaptıkları saptandı.

Soruşturmada, 'Rüşvet çarkına' girmeyen ve istedikleri bilgileri vermeyen memurların, çeşitli gerekçelerle yerlerinin değişmelerini sağlayan şebeke elemanlarının, ihaleler hakkında detaylı bilgi aldığı saptandı. Aldıkları bilgilerle firmalarının kapasitelerine göre ihale şartlarını hazırlayan, ihalelerin yaklaşık maliyetleri hakkında bilgi veren memurların da, ödül olarak düğünlerinden, tatil için konaklamalarına, uçak biletinden ev tadilatlarına kadar tüm masraflarını karşıladıkları belirlendi. Polisteki sorguları tamamlanıp adliyeye sevk edilen 51 kişiden aralarında 14 memur, iki eski belediye meclis üyesinin de bulunduğu 43'ü tutuklanırken, 8'i serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*