İhaleler, en düşüğe değil, en iyiye verilecek

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmaların başlatıldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üç yıldır yürürlükte olan kanunun uygulanmasında bir takım aksaklıklarla karşılaşıldığını belirten Özak, ”Bu nedenle kanunun temel ilkelerine uygun olarak şeffaf, rekabetçi, hesap verilebilirliği olan, daha kısa sürede ihale yapılmasını sağlayan bir ihale rejiminin yerleşmesi için çalışmalara başlanmıştır” dedi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, Antalya’da düzenlenen 81 ilin bayındırlık ve iskan müdürlerinin katıldığı toplantıya katıldı. Bakan Özak, yaptığı konuşmada, 3 yıldır uygulanan kanundaki en büyük eksikliğin, yaklaşık maliyetin doğru bir şekilde tespit edilememesi olduğunu kaydetti. Bundan sonra yaklaşık maliyetin yanlış veya eksik olarak hesaplanmasını istemediklerini ifade eden Özak, şunları söyledi: ”Yaklaşık maliyetin doğru, güvenilir ve tam hazırlanması için, uygulama projeleri ve eklerinin mahal listelerinin tam ve hatasız olması, bunlara dayalı imalat miktarının doğru hesaplanması, birim fiyatlarının doğru olarak tespit edilmesi için gerekli piyasa araştırması dahil her türlü araştırmanın yapılması gerekmektedir.”

Yeniden yapılanma çalışmaları hakkında da bilgi veren Özak, Planlama ve İmar Kanunu, Kıyı Kanunu Değişikliği, Yapı Kanunu, Kentsel Dönüşüm Kanunun, Yapı Denetim Kanunu Değişikliği Taslakları çalışmalarının başladığını bildirdi. Yönetim anlayışı bakımından önemsediği hususları paylaşan Bayındırlık ve İskan Bakanı, il müdürlerine şöyle seslendi: ”Yetkilerinizi kullanmaktan korkmayın. Görevlerinizi yaparken objektif olun ve işlerinizin takipçisi olun. Yatırımlarınızın zamanında gerçekleşmesi için ihalelerini doğru ve zamanında yapın. Yapılarda maliyet denetimi kadar kalite denetimine de önem verin ve usulsüzlüklere fırsat vermeyin.” Özak, ayrıca teknik hizmetler sınıfında mühendis olarak çalışan personelin aylıklarında yaklaşık 200 YTL civarında artış sağlandığını bildirdi.

DANIŞTAY’A YAPILAN SALDIRI

Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, Danıştay’a yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını vurgulayarak şöyle konuştu: ”Danıştay’a saldırı Türkiye’nin anayasal kurumlarına yapılmış bir saldırıdır. Çok üzücü bir durum. şiddetle ve nefretle kınıyoruz, milletimize yapılmış bir saldırı meclisimiz, devletimize ve hükümetimize bir saldırı olarak bakarsak, olayı çözümleriz. En büyük tesellimiz, saldırganın yakalanmasıdır.”

KIYI KENAR ÇİZGİSİNİN BELİRLENMEMESİ KAÇAK YAPILAŞMAYI ARTTIRIYOR


Kıyı Kanunu’ndaki değişiklilerle ilgili bilgi veren Özak, taslağı geçen hafta imzalayarak Başbakanlığa gönderdiğini bildirdi. Temmuz ayına kadar kanunun meclisten geçmesini beklediklerini ifade eden Özak, konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu: ”7 bin 800 kilometre sahilimiz var. Binlerce metre nehir ve göllerimiz var. Bunlarla ilgili bir tespit yok. Kıyılarımızın yarısının çizgisi belli olmadığı için kaçak yapılaşmayı artıyor. Bunların tespitini hızlandırıyoruz. Yetkileri de valilere ve ilgili kuruluşlara veriyoruz. Eğer kıyı şeridinde kaçak yapılaşma varsa bunları kamulaştırarak yıkacağız.”

Gerçek girişimcilerin önünü açmak istediklerini dile getiren Özak, taslakta kamu yararı dışında herhangi bir durumun söz konusu olmadığını vurguladı.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜNÜN YERİ YAKINDA TESPİT EDİLİYOR

Bayındırlık ve İskan Bakanı, İstanbul Boğazı’na yapılacak üçüncü köprüde gelinen son aşamayı değerlendirdi. Projeyle ilgili ellerinde 5 güzergah bulunduğunu belirten Özak, güzergah seçiminin önümüzdeki günlerde yapılacağını açıkladı. Üçüncü köprünün İstanbul için şart olduğunun altını çizen Özak, konu hakkında şu bilgileri verdi:

”Projenin fizibilitesi tartışılıyor. Önemli olan istimlakın çok olmadığı, yeşil alanların tahrip edilmediği, İstanbul’un içme suyuna zarar vermeyen, fizibil olan, diğer ulaşım modlarıyla entegrasyonu sağlayan bir güzergahın seçimidir. Bunun seçimini İstanbul belediyesiyle bakanlığımız yapacak. Dünya çapında kuruluşlarla çalışmalar başlattık. İstanbul boğaz köprüsü mutlaka yapılmalıdır. Çünkü her gün İstanbul’da yaklaşık 500 araç trafiğe çıkıyor. İstanbul’da 2,2 milyondan fazla araç vardır, her gün 400 bin araç köprülerden geçmektedir bu kapasitesinde üstündedir.”

KÖYLERDEKİ YAPILARA ÇEKİDÜZEN GELİYOR

Kentsel dönüşüm çerçevesinde köyler ve yaylalardaki yapıları da kontrol altına alacaklarını kaydeden Özak, ”Köyler ve yaylalarda çok büyük kaçak yapılaşma var. Bu çok çirkin bir görüntü oluşturuyor. İnşaatlarda o yöreye uygun malzemeler kullanılmasız lazım. Köylerdeki yapıları kontrol altına almayı düşündük ama bir türlü düğmeye basamadık. İl müdürlüklerimizden konuyla ilgili altyapı çalışmalarının başlatılmasını istedik” şeklide konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious