İhaleye fesat karıştırıldığı iddiası

İhaleye fesat karıştırıldığı iddiası.12201
  • Giriş : 29.05.2009 / 11:34:00

İzmir ile 7 ilde düzenlenen operasyonlarda hastane, belediye, kamu kurumlarının yemek, temizlik ve özel güvenlik ihalelerine fesat karıştırıp haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla gözaltına alınan 51 kişi adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Alınan bilgiye göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Mali Büro Amirliği ekipleri, İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki bazı illerde, hastane, belediye ve bazı kamu kurumlarının yemek, temizlik, özel güvenlik ihalelerine fesat karıştırıp haksız kazanç elde ettiği öğrenilen kişileri takibe aldı.

Mali polisin yaklaşık 6 ay süren istihbarat çalışması ve teknik takibinin ardından zanlıların yakalanması için İzmir, İstanbul, Manisa, Balıkesir, Bingöl, Diyarbakır, Erzurum ve Şırnak'ta operasyonlar düzenlendi. Operasyonlarda, aralarında 16 kamu çalışanı, Buca Belediyesinin 2 eski meclis üyesi ile özel şirket görevlilerinin de bulunduğu 51 kişi yakalandı.

Mali polisin araştırması ve zanlıların sorgulanması sonucu, 63 kamu ihalesine fesat karıştırıldığı, bu suretle haksız kazanç elde edildiği, devletin zarara uğratıldığı, kamu görevlilerinin rüşvet alarak menfaat temin ettiğinin belirlendiği bildirildi.

Yakalanan kamu kurumu yöneticilerinin ihaleler öncesinde bazı özel firma sahiplerine detaylı bilgi verdiği, ihale şartnamesini bu firmaların kapasitelerine uygun hazırladığı, firma tarafından verilebilecek fiyata yakın ihale bedeli hazırladığı ileri sürüldü.

Gözaltına alınan özel firma yöneticilerinin, ihalelerle ilgili taleplerini yerine getirmeyen kamu kurumlarında görevli ihalelerden sorumlu yetkililerin görev yerlerinin değiştirilmesini sağladığı, ihalelerde uyumlu hareket edebilecekleri kişilerin bu görevlere getirilmesini amaçladığı, kamu kurumlarındaki ihalelere katılacak başka firma yöneticilerini engellemek amacıyla fiziki baskı uyguladığı, bazı kamu kurumlarının yetkililerinin düğün, yemek, konaklama, uçak bileti, ev tadilatı gibi giderlerini karşıladığı öne sürüldü.

Emniyet müdürlüğünde işlemleri tamamlanan 51 zanlı, ''cürüm işlemek amacıyla suç örgütü kurma'', ''kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan ihalelere fesat karıştırma'', ''kamu ihalesi kanununa muhalefet'' ve ''rüşvet'' suçlarından adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*