İhbar etmeyi ispiyon olarak görmeyin

İhbar etmeyi ispiyon olarak görmeyin .19717
  • Giriş : 19.03.2008 / 13:27:00

Suçun oluşmadan önce önlenmesi amacıyla kurulan Toplum Destekli Polislik (TDP) sayesinde suç oranları yüzde 50 oranında azaldığını belirten Bursa Emniyet Müdürü Tahsins Demir; "İhbar etmeyi ispiyon olarak görmek yanlıştır" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TDP'nin vatandaşlara tanıtılması için düzenlenen toplantıda konuşan Emniyet Müdürü Tahsin Demir, vatandaşların sırlarını dahi, mahallede görevli polislere çekinmeden anlatmalarını istedi. Geçen yıl Bursa'da suçun oluşmadan önce önlenmesi için kurulan Toplum Destekli Polislik sistemi sayesinde suç oranlarının yüzde 50 oranında azaldığı ortaya çıktı. Sokak, site, okul ve veli toplantılarıyla vatandaşları bilinçlendiren Toplum Destekli Polisler, çalışmalarının meyvelerini toplamaya başladı. 155 Polis İmdat telefonuna yapılan ihbarların yüzde 95 arttığını söyleyen TDP Büro Amiri Bülent Kaplan, İbrahim Uyar Lisesi'nde vatandaşlara konu hakkında bilgi verdi. Katılımın yoğun olduğu toplantıda vatandaşlar sıkıntılarını dile getirdi. Toplantı yapılan bölgelerde suç oranlarında gözle görülür bir azalış olduğunu kaydeden Emniyet Amiri Bülent Kaplan, proje kapsamında bilinçlendirilen vatandaşlar sayesinde suçüstü yakalamaların arttığını dile getirdi.

Emniyet Müdürü Tahsin Demir ise, bir şeyi söylemeyi ispiyonlama olarak görmelerinden yakındı. Demir, şöyle konuştu: "Bu çok yanlış, söylemek gerek. 155 Polis İmdat telefonu bedava. Para alınmıyor. Gerçi Bursa ihbarlar konusunda çok duyarlı. Şüpheli bir durum sezinlediğinizde polisi arayın. Hem kendi emniyetinizi alın hem de komşularınızı koruyun. Toplum Destekli Polis kapsamındaki mahalle polislerine güvenin. Sırlarınızı dahi paylaşın. Onları sizin için kurduk. Çekinmeyin, böylelikle suç oranlarını el birliğiyle sıfırlayın. 2.5 milyon nüfuslu Bursa'da 5 bin polis var. Polisin en büyük istihbaratı sizden gelen ihbarlardır. Aynı apartmanda oturan insanlar birbirlerini tanımıyor. Komşularınızla görüşün, tanışın. Telefonlarını alıp toplantılar yapın. Hepiniz birbirinizi tanırsanız, apartmana giren yabancı birinin burada mı oturduğunu yabancı mı olduğunu daha iyi anlarsınız."

Kaymakamlık, Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEDAŞ yetkililerinin de hazır bulunduğu toplantıda vatandaşlara hırsızlığın önlenmesi için alınan basit tedbirler anlatıldı. 19 bin nüfuslu Barış Mahallesi'nde meydana gelen 64 hırsızlık olayının yüzde 44'ünün evden meydana geldiğini ifade eden mahalle polisi Mustafa Eren de, 2007 yılında meydana gelen 28 ayrı hırsızlık olayının 13'ünün gece, 15'inin ise gündüz, 12'sinin zemin katlardan 16'sının ise üst katlarda yaşandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious