ihbarcıya ödül!

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele kapsamında, ihbarcılara ve yakalayan güvenlik güçlerine, kaçak akaryakıtın piyasa fiyatının yüzde 25'i kadar ödüllendirme yapılacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kaçak akaryakıt ile ilgili bir değerlendirme yapılması için, araç sayısındaki değişim ve tüketilen akaryakıt miktarının ele alınması gerektiğini söyleyen Şener, 1990'dan 2005 tarihine kadar araç sayısının yüzde 200 artarak 3 milyon 750 bin 678'den, 11 milyon 325 bin 464'e ulaştığını söyledi.

Türkiye'nin yıllık ham petrol tüketiminin, 1990'da 23 milyon ton iken 2005 yılı sonunda 25.5 milyon tona ulaştığına dikkat çeken Şener, "Ham petrol tüketimindeki artış yüzde 11 olmuştur. Araç sayısındaki artışla, ham petrol tüketimindeki artışta bir uyumluluk yok" diye konuştu.

Meclis'te akaryakıt kaçakçılığına yönelik bir araştırma komisyonu kurulduğunu ve bir rapor hazırlandığını hatırlatan Şener, son 2 yılda yurda 7 milyon 814 bin ton akaryakıtın kaçak olarak girdiğini, devletin kaybının ise 10.7 milyar YTL olduğunu söyledi.

Hükümetin akaryakıt kaçakçılığının üzerine yoğun bir şekilde gideceğini anlatan Şener, konuyla ilgili bir de yasa tasarısı hazırladıklarını ifade etti. Yasa tasarısının Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını ve yakında Meclis'e geleceğini dile getiren Şener, "Tasarı ile yakalanan akaryakıtın tasfiyesi hızlandırıldı. Ağır yaptırımlar getirildi. İhbarcı ve güvenlik görevlilerine ise ödüllendirmeler yapıldı" dedi.

Şener, ödüllendirmenin etkin ve hemen hissedilebilecek şekilde yapılacağını vurguladı. İhbarcıya yakalanan kaçak akaryakıtın piyasa bedelinin yüzde 10'u hemen, yüzde 15'i ise yargı kararının kesinleşmesinden sonra olmak üzere yüzde 25 oranında bir ödül verileceğini söyleyen Şener, "Güvenlik güçlerine de yüzde 25'lik bir ödüllendirme yapılacak" dedi. Şener tasarı ile dağıtıcı lisans sahiplerinin, bayilerinde çıkan kaçak akaryakıttan ötürü sorumlu olacaklarını da belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious