İHD'den Bush'a mektup gitti

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

ABD İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan İnsan Hakları Derneği'ne üye bir grup, ABD Başkanı George W. Bush'a mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İHD İstanbul Şubesi Vicdani Ret Komisyonu'na üye 3 kişi, öğle saatlerinde İstinye'deki Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Başkonsolosluğu önüne gelerek, "Yatırımı şefkate yapın, öldürmeye değil." yazılı pankart açtı.

Daha sonra Vicdani Ret Komisyonu Üyesi Leman Yurtsever, ABD Başkanı Bush'a gönderecekleri mektubu okudu. Yurtsever mektupta şu görüşlere yer verdi; "ABD Ordu mensubu Suzanne Swift Irak'ta görev yaparken üstlerinin aylarca tecavüzüne ve tacizine maruz kalmış bunun sonucunda Swift de post-travmatik stres bozukluğu baş göstermiştir. Swift, yaşadığı bunalım sonucu yaptığı inzibat görevinden firar ettiği için tutklanmıştır. Ordu mensubu Teğmen Ehren Watada'ya, Irak'ta savaşmayı kabul etmediği için hakkında sevki kaçırmak, başkana hakaret etmek ve üç kere subaya yakışmayan tutumlar sergilemekten dava açılmış ve 7 yıl hapsi istenmiştir. Biz insan hakları savunucuları olarak Watada ve Swift'e yapılan muameleyi kınıyoruz. Watada ve Swift derhal serbest bırakılmalı ve yaşadıkları maduriyeter tanzim edilmelidir."

Polisin aldığı geniş güvenlik önlemleri altında açıklamasını yapan Yurtsever, daha sonra Başkan Bush'a göndermek üzere hazırladıkları mektubu konsolosluğun kapısına bıraktı. Grup, mektubun bırakılmasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious