İHD'den ilginç değerlendirme

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

PKK'nın eylemlerini artırması ile "sınır ötesi operasyon beklentilerine" İHD'den ilginç bir değerlendirme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile muhalefet partilerinin liderlerine seslenen İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş, Türk askerinin Kuzey Irak'a gitmesi yerine oradaki PKK'lıların Türkiye'ye davet edilmesini istedi.
İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 2006 yılı mayıs ve haziran aylarındaki İnsan Hakları İhlalleri Bölge Raporu ile istatistiğini açıkladı. İHD bölgede bulunan 13 şubesiyle birlikte yaptığı çalışmaya göre, 2006 yılının ilk 6 ayında; 234'ü yaşam hakkı, 3 bin 458'i kişi güvenliğine yönelik olmak üzere toplam 5 bin 187 hak ihlal ve iddiasını tespit etti. Mayıs-Haziran 2006 aylarında, çatışmadan kaynaklı yaşam hakkı ihlal sayısı ise 101 olarak belirtildi.

2006 yılının ilk 6 ayında bölgede meydana gelen çatışmalarda toplam 190 kişi ölürken, 176 kişi de yaralandı. Faili meçhul cinayetler, saldırılar ve yargısız infazlarda ise 37 kişi öldü, 5 kişi yaralandı. Mayın ve patlayıcı madde sonucu 7 kişi hayatını kaybetti, 74 kişide yaralandı. Bu dönemde 2 bin 267 kişi gözaltına alınırken; çıkan olaylarda 12 kişi öldü.

İHD GYK Üyesi Doğu ve Güneydoğu Bölge Temsilcisi Mihdi Perinçek, 2004-2006 yıllarının ilk 6 ayına ait ihlal rakamları karşılaştırıldığında her yılın hak ihlalinin bir önceki yıla göre daha da arttığını ileri sürdü. Ortaya çıkan artış oranının kaygıları artırdığını dile getiren Perinçek, en sade insani değerlerinden olan vicdan, ahlak ve adalet penceresinden Türkiye'ye ayna tutmaya çalıştıklarını ifade etti. İHD olarak ihlalsiz bir ülke oluşturma çabalarını sürdüreceklerini vurgulayan Perinçek, TBMM'yi ve hükümeti de ihlalleri sonlandırmak için göreve davet etti."PKK'LILAR TÜRKİYE'YE DAVET EDİLSİN"


2006 yılının ilk 6 aylık değerlendirmesini yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Demirtaş ise, ilginç açıklamalarda bulundu. Son bir hafta içinde 15 güvenlik görevlisinin şehit edilmesini görmezlikten gelen Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "sınır ötesi operasyon" sinyaliyle ilgili olarak PKK'lıların Türkiye'ye davet edilmesini istedi.

"Sayın Başbakanın Filistin-İsrail sorununa ilişkin çözüm yolları ve yöntemlerini kendi ülkesi ve bizim bölgemiz için de düşünür." diyen Demirtaş, şöyle konuştu: "Türk askerinin sınır ötesine geçerek Kuzey Irak'ta operasyon yapmasına karşılık olarak şunu ifade ediyoruz: Türk askeri oraya gideceğine ordaki PKK'lılar buraya çağrılsın. Onlar Türkiye'ye çağrılsın, davet edilsin. Bu sorun barışçıl, demokratik yöntemlerle çözülmeye gayret edilsin. Her açıdan, Türkiye açısından bunun faydalı olacağını düşünüyoruz. Çünkü olası bir sınır ötesi operasyonda, yine bu ülkenin çocukları yaşamını yitirecek. Bu ülkenin ekonomik kaynakları heba edilecek. Ve en nihayetinde çözülemeyen, çözümsüzlüğe itilmiş devası bir Kürt sorunu yine önümüzde duruyor olacak. Bunun yerine sayın Başbakanın ve muhalefet partilerinin PKK'lıları Türkiye'ye davet etmelerinin her açıdan kârlı olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum."

Yürürlüğe giren yeni Terörle Mücadele Kanunu'nu da eleştiren Demirtaş, Cumhurbaşkanının da doğru bulmadığı bir kanunun şu an yürürlükte olduğunu belirterek kanunun bölgeye olumsuz yönde yansıyacağını ileri sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious