İhlaller, 1'nci elden doğrulandı

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Amerikalılar tarafından sorgulanan Iraklı tutuklulara düzenli dayak atma, uykusuz bırakma, baskı altında tutma gibi insan hakları ihlalleri yapıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Raporda, bu bulguların Irak'ta tutuklulara sistematik insan hakları ihlalleri yapıldığını gösterdiğini ve Amerikan hükümetinin aksi yöndeki iddialarının gerçek dışı olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Amerikan yönetimi, söz konusu insan hakları ihlallerinin ve işkencelerin sapkın ve yetkisi olmayan bazı personel tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürmüştü.

Eski askerlerin deneyimlerine yer veren rapor, tutuklulara dayak atıldığını, tutuklukluların uykusuz bırakıldığını ve Ebu Gureyb hapishanesinde yapılan işkenceler gibi fiziksel ve cinsel istismara düzenli olarak maruz bırakıldığının altını çizdi.

Raporun yazarı John Sifton, bu bulguların, Amerikan yönetiminin işkence ve ihlallerin yetki dışı ve istisnai olduğu yönündeki iddialarını çürüttüğünü ve tam tersi, bunların yaygın olarak kullanıldığını ortaya koyduğunu ifade etti.

HRW'un suçlamalarını reddeden Amerikan Savunma Bakanlığı ise yapılan 12 denetlemede, suçlanan sorgulama tekniklerin kullanıldığına dair kanıtların bulunmadığını iddia etti. Savunma Bakanlığı sözcüsü tutukluların insani bir şekilde sorgulandıklarını ileri sürdü.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, elinde kanıt olarak bulundurduğu belgelerin 2004 yılının Nisan ayına kadar olan olayları kapsadığını bildirdi.

Irak işgalinden sonra, Ebu Gureyb'teki işkence ve insan hakları ihlallerinin ortaya çıkması Amerikan hükümetini uluslar arası baskı altında bırakmıştı.

HRW'a tutuklulara yapılanları anlatan eski askeri savcı Tony Lagouranis insan haklarını ihlal eden sorgulama tekniklerinin 2004 yılında Musul'daki hapishanelerde çok yaygın olarak kullanıldığını belirtti.

Lagouranis, Amerikan askerleri tarafından kendilerine verilen sorgulama teknikleri eğitiminde, köpeklerin kullanılması, çok soğuk veya çok sıcak ortama maruz bırakma, uykusuz bırakma gibi işkence tekniklerin yasal olduğu yönünde bilgi verildiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious