İhlas Holding, mağdurlara ödeme yapacak

  • Giriş : 02.06.2010 / 08:38:00

İhlas Holding, Türkiye Gazetesi'nin halka açıp mağdurlarına olan borçlarını sıfırlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arkasında binlerce mağdur bırakan İhlas Finans Kurumu'nun tasfiyesini, aradan geçen 9 yıla rağmen bitiremeyen İhlas Holding, iştiraki Türkiye Gazetesi'nin halka arzı için Sermaye Piyasası Kurumu'ndan vize almayı başardı. Türkiye Gazetesi'nin yüzde 33'ünü halka açacak olan İhlas Holding, iddiasına göre Eylül ayına kadar da tüm İhlaszedelerle helalleşecek ve borcunu da sıfırlayacak

40 yıl önce Hakikat adı ile yayın hayatına başlayan, 1972 yılında adını değiştiren Türkiye Gazetesi halka açılıyor. Ortalama 140 bin tirajlı Türkiye Gazetesi'nin sahibi ve yayıncısı olan İhlas Gazetecilik A.Ş.'nin 80 milyon TL tutarındaki ödenmiş sermayesinin yüzde 33'ü, 3-4 Haziran tarihinde, talep toplama yoluyla halka arzedilecek.

Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin liderliğinde bir konsorsiyum tarafından halka arzedilecek hisselerde fiyat aralığı 1.50-1.65 TL olarak belirlendi. Satışa 26 milyon 400 bin lira nominal değerde hisse senedi konu olurken bu satıştan talebe göre 39 milyon 600 bin lira ile 43 milyon 560 bin TL arasında bir gelir elde edilecek.

Talep toplama öncesi bir basın toplantısı düzenleyen İhlas Gazetecilik A.Ş. yetkilileri, Türkiye Gazetesi'ni net nakit pozisyonu olan, herhangi bir borcu bulunmayan, satışlarının yüzde 90'ını abone usulüyle yapan ve istikrarlı bir gelire sahip yayın kuruluşu olarak tarif ettiler. Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Bayraktar sadeleştirilmiş yatay yapıya geçerek maliyetleri düşürdüklerini, duraklama döneminin bittiğini söyledi. Bayraktar “Güzel asfaltlanmış bir yoldayız ve havalanmaya hazır uçak gibiyiz. Amacımız Türkiye gazetesinin istikrarını ve büyüme potansiyelini yatırımcılarla paylaşmak” dedi.

SPK nasıl izin verdi?

İhlas Holding bünyesindeki İhlas Finans Kurumu'nun 1.2 milyar doların üzerindeki zararını aradan geçen 9 yıla rağmen kapatamayan ve halen 60 binin üzerinde İhlaszede'nin alacağını beklediği bir ortamda Türkiye Gazetesi'nin halka arzına SPK'nın nasıl izin verdiği de tartışılıyor.

Borcun tasfiyesi için kurulan Masa, yasal olarak tasfiyeyi bitirmesi gereken süre olan 5 yılın sonunda borcu kapatamamış ve 2008 yılında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan ikinci bir 5 yıl için süre uzatımı almıştı.

İhlaszedeler, internet üzerinde biraraya gelerek kurdukları platformlarda, sadece bakiyesi 2 bin dolara kadar olan küçük miktarlı alacaklara ödeme yapıldığını, böylece göz boyandığını iddia ediyorlar ve diğer borçlu bankalarda olduğu gibi İhlas Finans'ta da devreye TMSF'nin girmesi gerektiğini belirtiyorlardı. Çoğu İhlaszede halen alacağını beklerken şirket yönetiminden, ödemeleri devre mülk tatil ya da küçük ev aletleri ile yapma konusunda teklif aldıklarına da dikkat çekiyorlardı.

Helalleşmeye az kaldı

Toplantıya katılan İhlas Holding Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Aydın, borçla ilgili bilgi verirken, “İhlas Holding'in 400 milyon dolarlık bir borç üzerinde kefaleti vardı. 31.12 2009 itibarıyla bakiye borç 47 milyon dolara inmişti. Nisan 2010 sonu itibarıyla ise 20 milyon dolar kaldı. Bu borcu da büyük ihtimalle Eylül ayına kadar kapatmış olacağız” diye konuştu.

Kemal Aydın, sadece İhlas Holding'in kefaletinden sorumlu olduğu borçla ilgili bilgi verirken, İhlas Finans Kurumu'nun mudilerine olan diğer borcunun ne kadar olduğu ve ne kadar sürede ödeneceği konusunda ise bilgisi olmadığını bu konuda muhatabın Tasfiye Masası olduğunu, söylemekle yetindi.

İhlas Holding'in 20 milyon dolarlık bakiye borcuna karşılık İhlas Finans'tan alacaklı olan 60 binin üzerinde mudinin halen 500 milyon doların üzerinde daha borcun ödenmesini beklediği tahmin ediliyor.

Gelirin büyük bölümü fason basımla geliyor

Dünkü toplantıda Türkiye Gazetesi'ni yayınlayan İhlas Gazetecilik A.Ş. ile ilgili bilgiler de verildi. Yatırımcı için gerekli olabilecek bilgiler özetle şöyle:

* 80 milyon lira sermayeli şirketin yüzde 33'ü halka açılıyor. Halka arzda şirkette yüzde 36.92 oranında hissesi olan İhlas Holding yüzde 30 oranında hissesini satacak. Kalan yüzde 3'lük pay ise İhlas Yayın Holding'in şirketteki payından karşılanacak ve İhlas Yayın Holding'in şirketteki payı yüzde 56.55'e inecek.

* Halka açılacak İhlas Gazetecilik A.Ş.'nin 2009 yılı gelirleri 82.5 milyon TL oldu. Bunun 23.3 milyon TL'si Türkiye Gazetesi satış gelirlerinden, 9.6 milyon TL'si reklam gelirlerinden oluştu. Gelirin 49.5 milyon TL ile en büyük kısmının ise yine şirkete ait olan baskı tesislerinde yapılan fason işlerden kaynaklandığı anlaşılıyor. İhlas Gazetecilik'in 6 ayrı ildeki baskı tesislerinde Yeni Şafak Gazetesi ve Leman dergisi gibi yayınlar fason olarak basılıyor.

* Türkiye Gazetesi'nin 140 bin civarında net satışı var. Bu satışın yüzde 90'lık bölümü abone usulü ile gerçekleşiyor. Gazetenin bayi satışı yok denecek kadar az. Gazete yöneticileri abone usulü satışın istikrar açısından daha güvenilir olduğunu, sağlıklı bir taban oluşturduğunu düşünüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*
Toplam 1 yorum eklenmiştir.
  • MAHMUT GEREZ
    24 2013 00:59

    Bu kadar insanın parasını dalaverelerle yediniz.Bu milletin yüzüne nasıl bakıyorsunuz?Böyle İnsanlık,Müslümanlık olamaz. Utanmadan şuraya buraya yardım ediyoruz diye beyanat veriyorsunuz.Bu tüyü bitmemiş insanların hakkını kime bağışlıyorsunuz. Yüce Rabbım Öbür Dünyada burnunuzdan getirecek inşallah.O kadar canım yanmış ki hangi hakareti yapacağımı bilemiyorum.