İHL'linin katsayı isyanı

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

ÖSS'de dereceye giren İHL mezunu öğrenciler, katsayı uygulamasının kendileri için büyük haksızlık olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İHL Mezunları ve Mensupları Derneği'nin (ÖNDER) Cağaloğlu'ndaki merkezinde ÖSS'de dereceye giren İHL öğrencileri bir araya geldi. ÖNDER Genel Başkanı Yusuf Ziya Sula, İmam Hatip Lisesi öğrencileri için ÖSS'de her sene yeni engeller çıkartıldığını söyledi. Ancak kendilerinin bu öğrencilerin burslarla desteklemeye devam edeceklerini belirten Sula, "Bu öğrencilerin katsayı sorunu olmazsa giremeyecekleri bölüm yok. Ama o kadar ilginç engeller var ki, birkaç fakülte dışında girecekleri üniversite yok. Ama biz bu öğrencileri ziyan etmeyeceğiz, hayatlarının sonuna kadar onlara desteğimiz devam edecek." şeklinde konuştu. Sula öğrencilerin yurtdışında eğitim görenlere yıllık üç bin Euro, yurtiçindeki öğrencilere ise ayılık 150 YTL burs vereceklerini kaydetti.

ÖSS'de Sözel 1 puan türünden 43. olarak 385.502 puan alan Iğdır Çok Programlı İHL öğrencisi Cumali Çelik, katsayı uygulamasının kendilerinin önünü kesmeye yönelik olduğunu savundu. 7 kardeş olduklarını ve İstanbul'da tezgahtarlık yaparak sınava zor şartlar altında hazırlandığını belirten Çelik, puanı kesilmemesi halinde Endüstri Mühendisliği veya Bilgisayar Mühendisliği bölümü okumak istediğini, ancak puanı kesildiği için sadece ilahiyat fakültesine girebildiğini ifade etti. Çelik, "Şu durumda sadece İlahiyat fakültelerine girebiliyorum. Bu uygulamayla bizim önümüzü kesmeye çalışıyorlar. Ama mücadeleye devam etmeliyiz. İlahiyat Fakültesi de olsa okumaya devam edeceğim." diye konuştu.

Toplam 130 öğrencinin katıldığı toplantının dikkat çekici simalarından biri de ÖSS'de Sözel-2 puan türünden 8. olan Kartal İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatma Zehra Ulus oldu. Sınavda 390.031 puan alana Ulus da katsayı engelinin istedikleri fakülteye gidebilmelerinin önündeki en büyük engel olduğunu kaydetti. Başarılı öğrenci, aldığı puan ile Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümüne gidebileceğini ve bunu çok istediğini ancak başka bölümleri tercih etmek zorunda kaldığını söyledi. Katsayı konusunda kendileri lehine düzeltme yapılmasını gerektiğini de dile getiren Ulus, "Hakkımı helal etmiyorum. Bu katsayı uygulaması artık düzeltilmeli, öğrencilerin mağduriyeti giderilmeli." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious