İhmaller zinciri

  • Giriş : 02.04.2007 / 00:00:00

Trabzon'dan Emniyeti, suikasti adım adım bildirilmiş

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Valiliği, Trabzon'dan gelen yazıyı İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah'a göstermediği ve önlem almadığı gerekçesiyle İstihbarat Şube Müdürü İlhan Güler için soruşturma izni verdi. Kararda cinayetten 11 ay önce Trabzon'dan yollanan yazıda şu ayrıntılar vardı:

Yasin Hayal eylem yapacak
"Yasin Hayal Ermenilere büyük kin besliyor, İstanbul ilinde ses getirecek eylem planlıyor, Hrant Dink'i öldürecek. Daha önce de McDonald's'ı bombalayacağını söylemişti ve yaptı."

Her şey yazıldı, önlem yok
Trabzon'dan gelen yazıda somut ve kesin kanaat olduğu, nokta istihbarat verildiği, hedef kişi ve saldırganın belirtildiği, ancak hiçbir önlem alınmadığı belirtildi.

Sadece 'beyaz bere'yi haber vermemişler

Dink suikastiyle ilgili Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün cinayetten tam 11 ay önce İstanbul Emniyet İstihbaratı'na gönderdiği yazının ayrıntıları ortaya çıktı. Vali Güler, uyarılara rağmen görevini yapmadığı gerekçesiyle İstihbarat Şube Eski Müdürü hakkında soruşturma izni verdi.

İstanbul'da geçtiğimiz 19 Ocak'ta öldürülen gazeteci Hrant Dink'e yönelik suikastle ilgili Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün, cinayetten 11 ay önce İstanbul Emniyet İstihbaratı'na gönderdiği yazının ayrıntıları ilk kez ortaya çıktı. Ayrıntılar İstanbul Valisi Muammer Güler'in imzaladığı "İstanbul Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü"ne ait kararda açıkça yeraldı ve Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün "Yasin Hayal, İstanbul'da ses getirecek bir eylem gerçekleştirecek, Hrant Dink'i öldürecek" diye 11 ay önce cinayeti ihbar ettiği kesinleşti.

İŞTE DEHŞET SATIRLARI
Trabzon Emniyeti'nin İstanbul Emniyeti'ne ilettiği nottaki uyarılar şöyle: "Trabzon Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü'nden gereği için İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne yazılan 17.02.2006 tarih ve 027248 sayılı yazısında; Yasin Hayal'in Ermenilere karşı büyük bir kin beslediği ve önümüzdeki günlerde İstanbul ilinde ses getirecek bir eylem planladığı, hedef olarak da Türkleri ve Türkiye Cumhuriyeti'ni karalayıcı faaliyetlerde bulunduğu gerekçesi ile Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fırat (Hrant) Dink'i seçtiği, eylemi gerçekleştirmek için İstanbul iline gideceğini ve Sarıgazi ilçesinde bir fırında çalışan ağabeyi Osman Hayal'in yanında kalacağı, ayrıca Yasin Hayal'in Mc Donald's isimli işyerlerine yapmış olduğu eylem öncesinde de yine benzer söylemlerde bulunduğu, söz konusu eylemi yapabilecek bir yapıya sahip olduğunun bildirildiği."

'ADRESE BAKTIK YOKLAR'
Yazıyı alan İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü'nün yazıda belirtilen Osman Hayal'e ait adres üzerinde bir çalışma yaptığı,
bu çalışmada; Osman Hayal'in bu adreste bulunmadığı, yazının geldiği tarihlerde Osman Hayal'in İstanbul'da değil Trabzon'da bulunduğunun tespit edildiği, bu tespitlerin hem Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğü hem de İstihbarat Daire Başkanlığı ile paylaşılmadığı, Trabzon'a cevap yazılmadığı, başkaca bir işlem de yapılmadığının anlaşıldığı, Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün gönderdiği yazıda ayrıntılı bilgi verildiği, yazının somut ve kesin bir kanaat içerdiği, nokta istihbarat olarak tanımlanabileceği, hedef kişi ve saldırganın belirtildiği, saldırı sebeplerinin açıkça ortaya konduğu, Fırat (Hrant) Dink'in hedef olarak seçildiği, hayatının tehlikede olduğu, saldırganın bu eylemi yapabilecek yapıda ve kararlılıkta olduğu daha öncesinde Mc Donald's'a yönelik bombalama eylemini gerçekleştirdiği ve bu eylem öncesinde de benzer söylemlerde bulunduğunun belirtildiği, yazının çok ciddi olarak ele alınması gerektiğinin anlaşıldığı,

'YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜZ VAR'
Ayrıca yazının öncelikle İl Emniyet Müdürüne arz edilmesi ve bu konudaki talimatının alınması gerektiği halde alınmadığı, "Hedef şahıs kimdir? Neden hedeftir? Hedef şahsın hayatı ciddi biçimde tehdit altında mıdır? Korunması zarureti var mıdır?" sorularının cevabını bulmak için bir çalışma başlatılması, Fırat (Hrant) Dink'e yönelik gerçekten tehdit oluşturan şahısların tespit edilmesi, Yasin Hayal'in İstanbul'da daha önce geldiği, gelebileceği adresler üzerinde çalışılmasının gerektiği ve bu görevin yazının gereği olarak İstanbul İstihbarat Müdürlüğü'ne ait bir yükümlülük olduğunun anlaşıldığı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious