İhracat 83 yılda 1600 kat arttı

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türkiye'nin ihracatının 83 yılda 1600 kat arttığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkmenoğlu, Türk ihracatçısının Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Arkadaşlar, ithalattan ziyade ihracattır ki, memleketi zengin yapacak” sözünden hareketle, Türkiye'nin ihracatını 1600 kat artırarak 82,5 milyar dolara çıkardığını ifade etti.

Türkiye'de ihracatçıların bir çatı altında toplanması için Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 4 Mart 1937 tarihinde İhracatçı Birlikleri Kuruluş Kararnamesini imzaladığını anımsatan Türkmenoğlu, “Bu gelişmenin akabinde 1939 yılında Türkiye'de ilk ihracatçı birliği İzmir'de kurulmuştur. Bu da Ege Bölgesi'nin ve İzmir'in ülkemiz ihracat karakterinde güçlü bir pozisyon almasını sağlamıştır” görüşünü bildirdi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin, ilk kuruluş yıllarından 1980'lere kadar yaptığı ihracatta Ege Bölgesi'nin, dolayısıyla İzmir'in oransal olarak çok büyük bir payı temsil ettiğini hatırlatan Türkmenoğlu, şu bilgileri verdi:

“1923 yılında Türkiye'nin yaptığı 51 milyon dolarlık ihracattan 43,4 milyon dolar gibi oldukça önemli kısmı İzmir'den gerçekleştirildi. 1946 yılında Türkiye'nin ihracatı 215 milyon dolar iken bu ihracatın 123,1 milyon doları İzmir'den yapıldı. 1970 yılında Türkiye'nin ihracat 537 milyon dolar iken, İzmir'in ihracatının 200 milyon dolar seviyesindeydi. Bundan da açıkça anlaşıldığı gibi Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana Ege Bölgesi ve İzmir, Türkiye'nin ihracatında önemli bir yere sahip oldu. Diğer bir ifade ile Türkiye, ihracatı İzmir'den öğrendi.”

Türkiye'nin 1980 sonrasında sanayileşme ve ihracata dayalı büyüme modelini benimsemesiyle birlikte Ege İhracatçı Birlikleri'nin Türkiye ihracatındaki payında yüzdesel olarak bir gerileme yaşanmakla birlikte, Ege Bölgesi'nin her zaman ihracat konusunda aktif bir bölge olduğunu kaydeden Türkmenoğlu, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından kayda alınan ihracat rakamının 1980 yılında 523 milyon dolar iken, bu rakamın her yıl sürekli artarak 1990 yılında 1 milyar 495 milyon dolara, 2000 yılında 2 milyar 606 milyon dolara, 2005 yılında ise ilk kez 5 milyar doları aşarak 5 milyar 173 milyon dolara yükseldiğini, 2006 yılı sonundaysa 5,7 milyar dolar seviyesinde bir ihracat beklediklerini ifade etti.
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk kuruluş yıllarında ihracatında ağırlığın tarım ürünlerinden oluştuğuna değinen Türkmenoğlu, açıklamada şu ifadelere yer erdi:

“Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Türkiye'de sanayileşme hamlesinin başlaması ile birlikte sanayi ürünleri ihracatımız her geçen yıl artış göstermiş ve günümüzde Türkiye ihracatının yüzde 85'ini yapar hale gelmiştir. Son yıllarda Türkiye'nin toplam ihracatında tarım ürünleri ihracatımız yüzde 13 seviyesine gerilemiştir.”

İHRACATIN LOKOMOTİFİ TEKSTİL VE KONFEKSİYON SEKTÖRÜ

İhracatta sanayi ürünlerinin ağırlığının artmasıyla tekstil ve konfeksiyon sektörünün öne çıktığını bildiren Türkmenoğlu, “2005 yılı sonu itibariyle Türkiye'nin hazır giyim ihracatı 13 milyar 708 milyon dolar, tekstil ihracatı ise 4 milyar 861 milyon dolar olmuştur. Bu iki sektörümüzün Türkiye ihracatındaki payı yaklaşık yüzde 25 civarında gerçekleşmiştir” görüşünü bildirdi.

Türkiye'nin ihracatında son yıllarda öne çıkan sektörlerin başında gelen taşıt araçları ve yan sanayi sektörünün 2005 yılında 13 milyar 59 milyon dolarlık ihracata imza atarak ikinci sıradaki konumu güçlendirdiğini ve zirveyi ciddi şekilde zorlamaya başladığını kaydeden Türkmenoğlu, Türkiye ihracatında üçüncü büyük sektörün ise 9 milyar 431 milyon dolarlık ihracat ile demir ve demir dışı metaller sektörü olduğunu söyledi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından, Türkiye'nin sanayileşme hamlesine kadar ihracatta ağırlığı daha fazla olan tarım ürünleri ihracatımızın 2005 yılı sonunda 9 milyar 668 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Türkmenoğlu, şöyle konuştu:
“Türkiye'nin toplam ihracatında sadece yüzde 13,2'lik bir paya ulaşabilen tarım ürünleri ihracatı, Ege Bölgesi'nde daha başarılı bir performans ortaya koymaktadır. 2005 yılında Ege İhracatçı Birlikleri bünyesindeki tarım ürünleri ihraç eden ihracatçı birliklerimiz 2 milyar 288 milyon dolarlık tarım ürünleri ihracatı gerçekleştirdiler. Türkiye'nin toplam tarım ürünleri ihracatının yaklaşık yüzde 24'ü Ege İhracatçı Birlikleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bölgemizden diğer illerde yerleşik ihracatçı birliklerine kayda aldırılan tarım ürünleri ihracatını da dikkate alırsak, Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatı içerisinde Ege Bölgesi'nin payının yüzde 30'u bulduğunu söyleyebiliriz. Ege Bölgesi'nin geleneksel ihraç ürünleri çekirdeksiz kuru üzüm, kuru incir, zeytin ve zeytinyağı, pamuk, tütün, narenciye Cumhuriyet tarihimiz boyunca Türkiye'nin ihracatında çok önemli yer tutmuştur. Tarım ürünleri ihracatımızın bir diğer artısı ise neredeyse yüzde 100'e yakın net döviz girdisi sağlamasıdır.”

100. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNDE 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Türkiye'nin dünya ile rekabet eden 40 bini aşan ihracatçı firmasıyla ihracatını her yıl artırdığına işaret eden Mustafa Türkmenoğlu, bu sayede Türkiye'nin 2005 yılında dünya dış ticaretinde yüzde 1'lik bir paya ulaştığını savundu.
Türkmenoğlu, şöyle devam etti:

“Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanımız Kürşad Tüzmen'in himayelerinde Dış Ticaret Müsteşarlığımız tarafından hazırlanan İhracat Stratejik Planı'na göre Türkiye'nin 2023 yılında bir başka ifade ile Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümündeki ihracat hedefi 500 milyar dolardır. Bu hedefe ulaşmak için Türk İhracatçısı olarak 24 saat kesintisiz çalışmaya devam ediyoruz. Aşırı değerli YTL, istihdam üzerindeki ağır kamu yükleri, dünyadaki rakiplerimizin 2-3 katı enerji maliyetleri ile bu hedefe ulaşılabilmesinin çok kolay olmadığını da kamuoyunun bilgisine sunmaktan kendimi alamıyorum.”

Türkmenoğlu, Türk ihracat sektörünün dünyadaki rakipleriyle rekabet etmesine olanak tanıyacak düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi halinde Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in “Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıl dönümü için ortaya koyduğu 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşılmasının çok daha kolay olacağını” bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious