İhracat 85 milyar doları geçti

  • Giriş : 02.01.2007 / 00:00:00

Türkiye'nin yıllık ihracatı 85 milyar 761 milyon dolar oldu. Aralık ayında ihracat 8,7 milyar dolara yükselerek geçen ay kırılan rekoru yukarı taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) aralık ayı ve yıllık toplam ihracat rakamlarını yazılı olarak açıkladı. Buna göre aralık ayında ve yıllık bazda ilk iki sırayı taşıt araçları ve yan sanayi ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri aldı. Aylık bazda demir çelik, yıllık bazda ise kimyevi maddeler ve mamulleri sektörleri üçüncü oldu. Geçen ay 1 milyar 634 milyon dolar ihracat gerçekleştiren taşıt araçları yan sanayii, 2006'da 15 milyar doları aştı. 2005'te kotaların kalkması ile zor bir dönem geçiren hazır giyim ve konfeksiyon ihracatçıları ise bu yıl 14 milyar dolara yakın ihracat yaptı. Kimyevi maddeler ve mamulleri ise yurtdışına 8,7 milyar dolarlık ürün gönderdi. Tarım ve hayvancılık ürünleri ihracatı aralık ayında yüzde 3'lük bir artış sağlayarak 981,3 milyon dolar, yıl genelinde ise yüzde 5,89 artışla 9 milyar 772 milyon dolar oldu. Bu alanda aylık bazda en fazla artışı, yüzde 80,64 ile canlı hayvan su ürünleri ve mamulleri sektörü elde etti. Bunu, yüzde 65,41 ile kesme çiçek takip etti. Sanayi sektörü ihracatı geçen ay yüzde 21'lik artışla 7 milyar 522 milyon dolar, yıl genelinde ise yüzde 17,89 artışla 73 milyar 908 milyon dolar oldu. Sanayi sektörünün toplam ihracat içindeki payı yüzde 86,18'e ulaştı. Sanayide en fazla artış, yüzde 37,44 ile madencilik ürünleri, yüzde 35,93 ile demir ve demir dışı metaller, yüzde 29,25 ile kimyevi maddeler ve mamulleri sektöründe yaşandı. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatın hem aylık hem de yıllık bazda Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyelerine yükselmesinin, sadece ihracatçıların değil, tüm Türkiye'nin başarısı olduğunu söyledi. 2007'de aynı başarının sürdürülmesini temenni eden Satıcı, "İhracatçıların önündeki engeller bir nebze de olsa giderilebilseydi çok daha başarılı bir performans ortaya koyma imkanımız olabilirdi. Bu şekilde dış ticaret açığımız 2006 sonunda 50 milyar doları, cari açığımız ise 33 milyar doları geride bırakmazdı." dedi. Türk üreticisi ve ihracatçının maliyet kıskacı altında bırakıldığını savunan Satıcı, "Geçtiğimiz kasım ayında ihracatın aylık bazda 8,6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşerek Cumhuriyet tarihinin aylık bazda en yüksek rakamına ulaşılmasının ardından aralık ayında 8,7 milyar dolara yükselen ihracat, aylık bazda yeni bir rekor kırmıştır." şeklinde konuştu.

2006 yılını ekonomi ve siyasi açıdan da değerlendiren Satıcı, cari açık ve dış ticaret açığı gibi kronik sorunların daha da ağırlaştığını, ancak yabancı sermaye ve ihracatta olumlu yıl geçirildiğini kaydetti. Satıcı, "Diğer taraftan ihracat 2006 yılında başarılı bir performans ortaya koymasına rağmen ekonominin kronik sorunlarının ağırlaşarak devam etmesi 2007 yılını endişeyle karşılamamıza neden olmaktadır." ifadesini kullandı. Merkez Bankası'nın enflasyonu düşürmek için uyguladığı yüksek faiz politikasını eleştiren Satıcı, bunun ithalatı özendirdiğini, sıcak paranın kurları baskı altına aldığını ve rekabet avantajını yok ettiğini söyledi. Satıcı'ya göre, yeni yıl cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler sebebiyle zor geçecek: "Bu zorlu süreçte Türkiye'nin ekonomik istikrarına zarar verecek çıkışlar ileride telafi edilmesi güç hasarlara neden olabilir. Diğer taraftan cumhurbaşkanlığı gibi bir uzlaştırma makamının seçiminde 'toplumsal uzlaşma'nın ön plana çıkarılması, siyasi tansiyonun düşmesine neden olacaktır." Ekonomi Servisi

Dünya devleri arasında yerimizi alıyoruz'

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 2006 yılı ihracat rakamlarını değerlendirirken, Türkiye'nin dünya devleri arasına girdiğini kaydetti. Tüzmen, "2006 ihracatında program hedefi olan 79 milyar doları 6,761 milyar dolar aşmış bulunuyor. 85 milyar 761 milyon dolarlık ihracat, ihracatçılarımızın Türk halkına bayram ve yeni yıl hediyesidir." dedi. Tüzmen, özellikle makine ve aksamları, demir ve demir dışı metaller, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik elektronik, madencilik sektörlerinde genel ihracatın üzerinde bir artış sağlandığını kaydetti. Hazır giyim sektöründe kotaların kalkmasıyla yaşanan sıkıntının önemli ölçüde aşıldığını belirten Tüzmen, "Türkiye 2006 yılında günde 235 milyon doların üzerinde ihracat yapar hale gelmiştir. İhracat bilinci artık toplumumuza yerleşmiştir." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious