İhracatçılardan Bakan Tüzmen ve EXİMBANK'a destek

  • Giriş : 24.02.2006 / 00:00:00

İhracatçılardan Bakan Tüzmen ve EXİMBANK'a destek geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş (EXİMBANK)'ın, mesnetsiz, kanıtsız spekülasyonlarla yıpratılmasını kişi hak ve özgürlüklerine ters bulduğu gibi, bunun, kurumsal bir yıpranma ve etik bir yozlaşmanın belirtisi saydığını bildirdi.
Türkiye İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu; ihracata, bürokratlık döneminden itibaren sayısız emeği geçen ve ihracat için adeta çırpınan Kürşad Tüzmen'i, tüm ihracat ailesi olarak desteklediklerini belirterek, kamuoyunu, sorumluluk ve hassasiyetle davranması için dikkate davet ettiklerini duyurdu.

Türkiye İhracatçı Birlikleri Yönetim Kurulları ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yürütme Kurulu adına açıklamada bulunan Başkan Oğuz Satıcı, Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'in, mesnetsiz bir şekilde usulsüzlük suçlamasına maruz bırakıldığını ve kamuoyu huzurunda mağdur edildiğinin herkesin malumu olduğunu ifade ederek, şöyle dedi:

"1995 ile 2000 yılı arasında Türkiye'nin en büyük ihracatçı şirketi olan EGS Dış Ticaret, EGS Bank nedeniyle 2001 yılında krize girmiş ve önemli ölçüde performans ve güç kaybetmiştir. Bu dönem boyunca Eximbank yönetimi soğukkanlı ve isabetli yaklaşımı ile hem devleti zarara uğratmamış, hem de 400 küsur firmanın ortağı olduğu ihracatçı şirketimizi ve dolayısıyla Türkiye ihracatını kollamak için gereğini en sağlıklı ve doğru bir biçimde yapmıştır. Gerek donuk krediler, gerek tüm zamanlarda ihracatın fonlanması, gerekse toplam aktiflerinin içindeki kredi payı konusunda EXİMBANK'ımız Türkiye'nin yüz akıdır.

EXİMBANK her dönem mevcut bankacılık hüküm ve yasalarını sonuna kadar uygulayan, bu hüküm ve yasaları ihracatçı firmalarımız ve sektörlerimiz için kamu kaynaklarını hiç bir zarara uğratmadan yorumlayan son derece güçlü teamüller sistemine sahiptir ve EXİMBANK'ımızda bu üslup kurumsal bir gelenek haline gelmiştir.

Gerek Sayın Bakanımızın, gerekse EXİMBANK'ın mesnetsiz, kanıtsız spekülasyonlarla yıpratılmasını kişi hak ve özgürlüklerine ters bulduğumuz gibi, kurumsal bir yıpranma ve etik bir yozlaşmanın belirtisi saymaktayız.

İhracata, bürokratlık döneminden itibaren sayısız emeği gecen ve ihracat için adeta çırpınan Sayın Bakanımız Kürşad Tüzmen'i tüm ihracat ailesi olarak yürekten desteklediğimizi ifade eder, kamuoyunu sorumluluk ve hassasiyetle davranması için dikkate davet eder, saygı ve sevgilerimizi sunarız."

Bilindiği gibi; dün, Vatan Gazetesi'nde manşette yeralan iddiayı Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen yalanlamıştı. Tüzmen,ıÜü hakkında çıkan 'Eximbank'dan EGS'ye usulsüz kredi verdiği' iddialarıyla ilgili olarak, Gümrük Müsteşarlığı'nda basın toplantısı düzenleyerek, Dış Ticaret Müsteşarı ve Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı olduğu döneme ait iddiaların mesnedsiz olduğunu bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious