İhracatçıyı tekstilde kötü günler bekliyor

  • Giriş : 03.08.2007 / 11:51:00

Referans Gazetesi'ne göre, Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından hazırlanan tekstil ve hazırgiyim raporu, sektörün 2020 yılına kadar ciddi bir küçülme geçireceğini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kotaların 2020 yılına kadar kademeli olarak kalkmasının ardından Türkiye'deki tekstil ihracatı yüzde 20, hazırgiyim ihracatı yüzde 47 azalacak.

Tekstil üretimi yüzde 23,1, hazırgiyim üretimi de yüzde 33 küçülecek. Bunlara paralel olarak, 2018 yılına kadar 600 bin kişi işini kaybedecek. 2008'den sonra sektörün Çin rekabetinden daha da fazla etkileneceği belirtilen raporda, sektörün en büyük sorununun yüzde 40 düzeyindeki kayıtdışılık olduğu belirtildi.

DPT uzmanı Emrah Öngüt tarafından hazırlanan "Türk Tekstil ve Hazırgiyim Sanayiinin Değişen Dünya Rekabet Şartlarına Uyumu" isimli çalışma DPT tarafından yayımlandı. Sektörün bugünü ve geleceğine ilişkin saptamaların yer aldığı raporda; şu anda Türkiye'deki tekstil sektörünün olgunluk düzeyine geldiğine dikkat çekildi.

Tekstil ve hazırgiyimde geçiş döneminin en iyi şekilde yönetilmesi ve değişen dünya rekabet şartlarına uyumun sağlanmasının Türkiye'de bu sektörün geleceğini ve aynı zamanda tüm ekonomiyi etkileyeceği vurgulanan raporda Çin, AB ülkeleri, Türkiye, Meksika ve Hindistan'ın şu anda en büyük hazırgiyim ihracatçısı ülkeler olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious