'İhracatta birinciliğe devam'

  • Giriş : 26.11.2008 / 15:05:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ''Bu krizden sonra belki rekorları eskisi kadar kıramayacağız, ama yine ihracat artışı konusunda birinci geleceğimizi söyleyebilirim'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüzmen, Türk-Fransız Ticaret Derneği tarafından Fransa ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerde etkin rol oynayan Türk ve Fransız firmalarının ödüllendirildiği ''2008 Yılı Oscar Gecesi''nde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticaret hacminin son 2 yılda yüzde 70 oranında artış gösterdiğini hatırlatarak, ticaret hacminin rahatlıkla 20 milyar dolara çıkabileceğini kaydetti.

Türkiye'deki Fransız şirketlerini çok başarılı bulduğunu dile getiren Tüzmen, bu şirketlerin istihdama katkılarına ve ülkeye getirdikleri know how'a işaret etti. Türkiye'nin son yıllarda önemli miktarda yabancı yatırım çektiğini anımsatan Tüzmen, Türkiye'deki Fransız şirketlerinin sayısının da 400'ü bulmasının önemli olduğunu söyledi. Kürşad Tüzmen, Türkiye'nin ticaretinde Fransa'nın 6. sırada geldiğini, ancak Fransa'nın toplam ithalatında Türkiye'nin sadece yüzde 1 oranında pay aldığını, ticari ilişkilerde dengenin önemli olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin son yıllardaki ihracat başarısına da değinen Tüzmen, ''Biz eskiden OECD ülkeleri arasında son 5 yıldır rekortmen ihracat artışı gerçekleştiren bir ülke olarak adlandırıldık. Olimpiyatlarda bazen rekorlar kırılır, bazen de kırılmaz ama yine birinci gelinir. Herhalde bu krizden sonra belki rekorları eskisi kadar kıramayacağız, ama yine ihracat artışı konusunda birinci geleceğimizi söyleyebilirim'' şeklinde konuştu. Fransa'nın Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Anne-Marie Idrac, bugün Türkiye'de 307 Fransız şirketi bulunduğunu, bu şirketlerde yaklaşık 70 bin kişinin istihdam edildiğini belirtti.

Idrac, Türkiye'deki Fransız şirketlerinin, ''Biz Türkiye'de rahat ediyoruz, iyiyiz. Yeni girişimcileri bekliyoruz'' dediklerini aktararak, bu durumun güvenin bir ifadesi olduğunu anlattı. Fransa'nın AB konusunda Türkiye'nin yanında olduğunu dile getiren Idrac, bu konuda gayret gösterdiklerini söyledi. Törende konuşmaların ardından, bu yıl ödüle layık görülen firmalara ödülleri verildi. Derneğin ''Dış Ticaret Oscarı'' Gravotech Marking ve Temsa'ya verilirken, ''Yatırım Oscarı''na Gefco ve Zorlu Grubu layık görüldü. ''Yılın Girişimcisi Oscarı''nı da giyim sektöründeki çalışmalarından dolayı Ethem Üster aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*