İhracatta yeni bir rekor!

İhracatta yeni bir rekor!.17418
  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

Tüzmen, son 12 aylık ihracatın 92 milyar doları aştığını vurgularken, bu yıl 100 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için 8 milyar dolarlık artı ihracat kaldığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl 100 milyar dolarlık ihracat için gerekli olan artı 15 milyar dolarlık ihracatın yarısının 4 ayda gerçekleştirildiğini söyledi.

İhracattaki son duruma ilişkin bilgi veren Devlet Bakanı Tüzmen, Nisan ayı ihracatının 8 milyar doları aştığını belirtirken, ''4 aylık ihracatımız ise 31 milyar doları aşmış durumda. Bu, 2007 için hedeflediğimiz 100 milyar dolarlık ihracata ulaşacağımızı gösteriyor'' dedi.

Bakan Tüzmen, yılın 4 ayında canlı hayvan ve su ürünleri, ağaç mamulleri ve orman ürünleri, yaş meyve ve sebze, taşıt araçları ve yan sanayi, makine ve aksamları, demir ve demir dışı metaller, metal ve mücevherat ve madencilik ürünleri ihracatındaki artışın genel ihracatın çok üzerinde seyrettiğini, bunun da ihracat açısından önemli olduğunu söyledi.

Hazır giyim ve konfeksiyon, tekstil ve ham maddeleri, taşıt araçları ve yan sanayi, elektrik-elektronik, makine ve aksamları, kimyevi maddeler ve mamulleri ile demir ve demir dışı metaller sektörlerinin 4 aylık ihracatlarının milyar dolarların üzerinde olduğunu ve sadece bu 7 sektörün 4 aylık ihracatın 25 milyar doları aştığına dikkati çeken Tüzmen, Türkiye'nin artık ileri teknoloji ve kaliteli ürünler ihraç ettiğini vurguladı. Bakan Tüzmen, şöyle konuştu:

''İhracatçılarımızın bu yılın 4 ayında gösterdiği performans, 100 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşacağımızı gösteriyor. 100 milyar dolar hedefe ulaşmamız için geçen yıl yaptığımız ihracata artı 15 milyar dolar daha ihracat yapmamız gerekiyordu. 100 milyar dolar ihracat için gerekli olan artı 15 milyar dolarlık ihracatın yarısını 4 ayda yaptık.

Son 12 aylık ihracatımız 92 milyar doları aştı. Yani 100'e (milyar dolar) 8 kaldı. Bunu başaracak güçteyiz. Bütün olumsuz koşullara rağmen, aşırı değerli YTL'ye rağmen ihracatçılarımız yeni bir destan yazmaya hazırlanıyorlar. Bu yıl 100 milyar dolarlık eşiği aşınca çok daha başarılı sonuçlar alacağız. Bunu hep birlikte göreceğimize inanıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious