İhracattaki düşüşü böyle özetledi

İhracattaki düşüşü böyle özetledi.10976
  • Giriş : 03.02.2009 / 16:09:00

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, dünya ekonomisinde yaşanan ve olumsuz etkileri halen devam eden küresel krizin, iç ve dış talep daralmasına yol açtığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kayalar, İhracatçı Birlikleri kayıtlarına göre Ocak ayında ihracatın bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 28 azaldığını kaydetti.

Kayalar, yaptığı yazılı açıklamada, dış ticaretin ekonomik büyümenin başlıca itici gücünü oluşturduğunu, dış ticaretin GSMH içindeki payının son yıllarda yüzde 42-45 seviyelerine ulaştığını belirtti.

İhracat ve iç talepteki daralma ile petrol fiyatlarındaki düşüşe paralel olarak ithalatın da 2008 yılının ekim ayından itibaren düşüş trendine girdiğini ifade eden Kayalar, IMF tarafından açıklanan ''Dünya Ekonomik Görünümü'' raporunda yapılan son güncellemeler ışığında, IMF'nin dünya ekonomisinin büyümesinin 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en düşük seviyede gerçekleşeceği yönünde tahminlerini revize ettiğini hatırlattı.

Kayalar, raporda, bu süreçte finansal piyasaların baskı altında kalmaya devam edeceğini ve küresel ekonominin gerek toplam üretim, gerekse uluslararası ticaret bağlamında keskin bir düşüş yaşayacağını öngördüğünün bildirildiğini de kaydetti.

IMF'nin Kasım 2008 tarihinde dünya genelinde öngördüğü 2009 büyüme oranının yüzde 2,2 iken, 2009 yılının Ocak ayında yapılan revize ile 2009 büyüme oranının yüzde 0,5'e çekildiğini, aynı raporda 2010 yılı büyüme oranı öngörüsünün de yüzde 3,8'ten, yüzde 3'e düşürüldüğünü ifade eden Kayalar, şöyle devam etti:

''Dünya genelinde yaşanan kriz sebebiyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ihracatlarında da düşüşler yaşanmaktadır. OECD'nin toplam ihracatı 2008'in Ağustos ayından itibaren düşüşe geçerek Kasım ayı itibariyle Ağustos ayına göre yüzde 21 oranında geriledi. Bu rakam, 2007 Aralık ayından beri en düşük seviyededir. Türkiye'nin başlıca ticaret ortakları olan Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Rusya'nın ihracatında yüzde 20'yi aşan düşüşler söz konusudur.

Dış ticaret pazarlarımız açısından önemli olan ülkelerin ithalatlarında da aynı dönemde ciddi daralmalar yaşanmaktadır. İthalatta da ihracatta olduğu gibi Ağustos ayından itibaren düşüş trendi yaşanmakta olup, Kasım ayında OECD'nin toplam ithalatında bu daralma Ağustos ayına göre yüzde 19 oranında gerçekleşti.''

Kayalar, ekonomik krizin olumsuz etkilerini Türkiye dış ticareti açısından en aza indirgemek amacıyla pazar çeşitlendirmeye devam edildiğini belirterek, bu kapsamda 2000'li yılların başından itibaren farklı bölgelere yönelik stratejilerin oluşturulduğunu söyledi.

Müsteşar Kayalar, bu çerçevede, her ne kadar AB ülkeleri ile ticaretin yüzde 48'lik paya sahip olsa da stratejiler sonucunda AB dışındaki ülkelerin ihracattaki paylarının arttığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*