İhracat'tan yeni rekor

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, 12 aylık ihracatın 90 milyar doları aştığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tüzmen, Türkiye-Ukrayna hükümetler arası Ticari ve Ekonomik İşbirliği Komisyonu 6'ncı dönem toplantısı için Ukrayna'ya hareketi öncesinde ihracatta gelinen son durumu değerlendirdi.

Devlet Bakanı Tüzmen, 24 Mart itibariyle ihracat artışının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,5 olduğunu belirterek, ''İhracatçılarımız düşük döviz kuruna rağmen ihracat artışını sürdürmektedirler'' dedi.

1 Ocak-24 Mart 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen ihracatın 21 milyar doları aştığını ifade eden Tüzmen, ''Bu rakam geçen yılın aynı döneminde 16 milyar dolar seviyesinde idi. Geriye doğru son 12 aylık ihracatımız da 90 milyar doları aşmış durumda. Bu da 2007 için koyduğumuz 100 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağımızı gösteriyor'' diye konuştu.

1 Ocak-24 Mart 2007 tarihleri arasında 7 sektörde yapılan ihracatın bir milyar doların üzerine çıktığına işaret eden Tüzmen, tekstil ve hammaddeleri ihracatının 1,4 milyar dolara, kimyevi madde ve mamulleri ihracatının 2 milyar dolara, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatının 3,4 milyar dolara, taşıt araçları ve yan sanayi ihracatının 4,2 milyar dolara, elektrik-elektronik ihracatının 1,7 milyar dolara, makine ve aksamları ihracatının 1,1 milyar dolara, demir ve demir dışı metaller ihracatının 3,1 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

-''DEVLET OLARAK GÖREVİMİZ İHRACATÇILARIMIZIN ÖNÜNÜ AÇMAK''-

Bakan Tüzmen, Türkiye'nin sanayi ürünleri sektörlerinin tamamının ihracatının artış trendinde olduğunu, ihracatın yüksek kalite yüksek fiyat trendinde bir gelişim seyrettiğini söyledi.

Tüzmen, sanayi ürünleri sektörlerindeki ihracat artışının yüzde 13'le yüzde 66 arasında değiştiğini bildirdi.

Dünyada rekabetin her geçen gün daha da şiddetlendiğine dikkat çeken Kürşad Tüzmen, Türk ihracatçıların dünya pazarlarındaki paylarını kaliteli ürünleriyle, moda marka yaratarak, siparişleri zamanında tedarik ederek koruduklarını ve arttırdıklarını kaydetti.

Tüzmen, Türk ihracatçıların bütün olumsuz koşullara rağmen üzerlerine düşeni başarıyla yaptıklarını vurguladı.

Ukrayna'da yapacakları toplantıda da ihracatçıların önünü açacak temaslar gerçekleştireceklerini belirten Tüzmen, şöyle dedi:

''Devlet olarak bizim görevimiz zaten bu ihracatçılarımızın önünü açmaktır. Onların daha rahat ihracat yapabilmeleri için altyapıyı hazırlamaktır. İhracatçılarımızın, müteahhitlerimizin çalışmalarına omuz vermek. Her zaman onların yanında olmaktır. Gittiğimiz her ülkede, yaptığımız her görüşmede bunu yapmaya çalışıyoruz. İhracatçımızın, müteahhidimizin başarısı bizi daha çok heyecanlandırıyor, çalışma şevkimizi arttırıyor. Ben ihracatçımıza, yurt dışında faaliyet gösteren müteahhitlerimize her zaman güvendim, güvenmeye de devam ediyorum. Onlar ülkemizin yüz akıdır, moralidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious