İhsanoğlu, BM Genel Sekreteri ile görüştü

İhsanoğlu, BM Genel Sekreteri ile görüştü.56545
  • Giriş : 15.06.2008 / 23:13:00

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Cidde'de bir araya geldiği İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile bir görüşme yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ban Ki-Mun, Somali'de yürütülen barış görüşmelerine İKT'nin yaptığı katkılardan dolayı İhsanoğlu'nu kutladı.

Suudi Arabistan'a Kral Abdullah ile resmi görüşmelerde bulunmak için giden BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, Cidde'de İhsanoğlu ile bir araya gelerek çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu.

İKT tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre Ban Ki-Mun, Cibuti'de Somali Geçici Federal Hükümeti ile Somali'nin Yeniden Kurtuluşu için İttifak adlı grup arasında imzalanan anlaşmayla ilgili olarak İKT heyetinin oynadığı rolü övdü.

Ban, İKT'nin çabalarının Birleşmiş Milletler'in İslam Dünyası'nı ve Müslümanları ilgilendiren konulardaki arabuluculuk çabalarına da çok olumlu katkıda bulunduğunu belirterek, Somali'deki barış görüşmelerinin İKT ile BM arasındaki işbirliğine güzel bir örnek olduğunu ifade etti.

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu ise giderek etkisini artıran gıda krizine değindi. Genel Sekreter, İKT'nin uluslararası toplumla bu krizi aşma konusunda işbirliğine arzulu ve hazır olduğunu belirtti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, uluslararası toplumun gıda krizinin aşılması yolunda gösterdiği işbirliğinin kısa vadede olumlu sonuçlar alınmasına neden olabileceğini, ancak bu soruna radikal bir çözüm bulunmasının uzun süreli ve kapsamlı çabalar gerektirdiğini ifade etti.

Her iki Genel Sekreter de enerji ve giderek artan petrol fiyatları konusunda, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın küresel bir konferans toplanması girişimini takdirle karşıladıklarını belirterek, konferansın olumlu neticeler verebileceğine ilişkin iyimserliklerini dile getirdiler.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah, geçtiğimiz günlerde enerji ve giderek artan petrol fiyatları konusunda, 22 Haziran tarihinde Cidde'de enerjiyi tüketenlerle üretenlerin buluşacağı bir küresel konferans düzenlenmesi girişimini başlatmıştı.

-İSLAMOFOBİ KONUSU ELE ALINDI

Açıklamada, İhsanoğlu ile Ban Ki-Mun görüşmesinde, İslamofobi konusunun da ele alındığı belirtildi.

Taraflar, Müslümanlara karşı giderek artan ayrımcılık ve hoşgörüsüzlük eğilimine karşı mücadelede İKT'nin çabalarını vurgulayarak, dini inanışlar ve kutsal sembollere karşı nefret kampanyalarını ve Müslümanlara karşı nefreti teşvik edici kışkırtmaları engellemek için BM ile İKT'nin uluslararası düzeyde işbirliği yapması ihtiyacını dile getirdi.

Ban Ki-Mun ve Prof. İhsanoğlu, kısa bir süre önce Mekke'de düzenlenen dinler arası diyalog forumu inisiyatifini başlattığı için de Suudi Arabistan Kralı Abdullah'dan övgüyle bahsettiler.

Genel Sekreter İhsanoğlu, bu inisiyatifin İslam'ın gerçek imajının yansıtılmasına yönelik çabaları güçlendireceğini, benzer doğrultuda başka toplantıların da yapılacağını bu girişimlerle bir hoşgörü ve diyalog kültürünün teşvik edilebileceğini ve böylelikle uluslararası barış ve güvenliğin gerçekleştirilmesine etkin bir şekilde katkıda bulunulabileceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious