İhsanoğlu, Chirac ile görüştü

  • Giriş : 29.01.2007 / 00:00:00

İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu resmi bir ziyaret çerçevesinde Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile Paris'te bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Elysee Sarayı'nda çok sıcak bir karşılamanın ardından dün gerçekleşen Chirac-İhsanoğlu görüşmesi bir buçuk saate yakın sürdü. Görüşmede Fransa'ya resmi ziyarette bulunan ilk İKÖ Genel Sekreteri olmasından dolayı İhsanoğlu'na memnuniyetini dile getiren Chirac bunun yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirtti.

Görüşmede ağırlıklı olarak İslam Dünyası'nın Lübnan, Filistin, Irak gibi meseleleri ele alındı. Gündemini geniş biçimde fikir alışverişi ve işbirliği konularının oluşturduğu görüşmenin başında Cumhurbaşkanı Chirac geçtiğimiz günlerde toplanan Paris Konferansına İKÖ'nün mali kanadı olan İslam Kalkınma Bankası'nın yapmış olduğu 250 Milyon ABD Dolarlık önemli katkıdan dolayı müteşekkir olduğunu söyledi.

Her iki taraf Irak'taki problemin gün geçtikçe daha vahim hale gelmesinden duydukları kaygıyı ifade ederken geleceğe yönelik tahlil ve tahminlerde ve benzer kriz bölgelerine bakış açılarındaki görüşlerinin aynı paralellikte olduğunu belirttiler. Cumhurbaşkanı Chirac "karikatür krizi"ni daha önce kınadığını belirterek Ortadoğu başta olmak üzere, birçok konuda görüş birliği işinde olduklarını, 5 milyona yakın Müslüman'ın bulunduğu Fransa ile İslam Konferansı Örgütü arasında bundan sonra birçok konuda işbirliği ve yardımlaşmaya hazır olduklarını ifade etti.

Görüşmede İKÖ Genel Sekteri İhsanoğlu İslamofobi konusundaki hassasiyetlerini belirterek 2005 yılında Strasbourg'da Avrupa Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada gündeme getirdiği "Tarihi Uzlaşma" (Historic Reconciliation) konusuna teşkilat olarak çok önem verdiklerini ve Cumhurbaşkanı Chirac'tan bu konuda çok ciddi katkı beklediklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Chirac da bu konuda katkılarının olabileceğini ve bu durumdan memnun olacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Chirac tarafından Elysee Sarayı'nın kapısına kadar uğurlanan İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu yaptığı açıklamada göreve geldiği günden beri ivme kazandırmaya çalıştığı İKÖ'nün iki yıl içerisinde aldığı mesafeyi göstermesi açısından Chirac görüşmesinin bir kilometre taşı olduğunu vurguladı.

Görüşmeyi, örgütün İslam dünyasının konularına yaklaşımının, attığı adımların, aldığı öncelik ve üstünlüklerin bir semeresi olarak görmek gerektiğini de belirten İhsanoğlu, Fransa resmi ziyareti çerçevesinde bugün de Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy ile bir araya gelerek işbirliği ve yardımlaşma konularının detaylarını görüşecek.

Aynı gün UNESCO Genel Merkezi'nde İKÖ üyesi ülkelerin Büyükelçileri ile bir araya gelecek olan İhsanoğlu Fransa Dış İlişkiler Enstitüsü'nün düzenlediği toplantıda bir konuşma yapacak. Türk Büyükelçiliğinde verilecek akşam yemeğine de katılacak olan İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu Salı günü Fransa'dan ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious