İhsanoğlu, Rauf Denktaş'ı ziyaret etti

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Hristiyan aleminin, Kıbrıs'ı, İslam alemine karşı bir gözetleme kulesi haline getirmek istediğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İslam aleminin bunu değerlendirmesi ve daha hassas olması gerektiğini söyledi.

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, KKTC'deki temasları çerçevesinde, KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı, Girne'deki konutunda ziyaret etti.

Rauf Denktaş, görüşmeyle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, İhsanoğlu'nun eski bir dostu olduğunu ifade ederek, "Kendisini görmekten büyük huzur duydum" dedi.

İhsanoğlu'nun, İslam Konferansı Teşkilatı'nın Kıbrıs'la ilgili yapmak istediklerini ve yapmakta olduklarını kısaca anlattığını kaydeden Denktaş, şunları söyledi:

"Ben de kendisine daha çok şeyin yapılabileceğini ve bunların yapılması gerektiğini, İslam aleminin İslami konularda birleşmesi gerektiğini duyurdum. Hristiyan alemi, Kıbrıs'ı, İslam alemine karşı bir gözetleme kulesi haline getirmek istiyor, bu nedenle Türkiye'yi adadan çıkarıyor, bu nedenle Kıbrıs Türklerinin egemenlik hakkını tanımıyor ve Kıbrıs'ı bir Hristiyan kalesine dönüştürmek istiyor. İslam alemi bunu değerlendirmeli ve daha hassas olmalıdır görüşümü kendilerine duyurdum."

Denktaş, görüşmede, "Kıbrıs meselesinde 'haklı davamız desteklenecektir' demenin yeterli olmadığını, bu davanın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in formüle ettiği gibi açıklanması ve kırmızı çizgilerin Avrupa Birliği'ne ve İslam alemine duyurulması gerektiği" üzerinde durduğunu aktardı.

Rauf Denktaş ayrıca, İhsanoğlu'na, "Son Çağrı" isimli kitabını da hediye ettiğini belirterek, yararlı bir görüşme olduğunu kaydetti.

Bu arada, İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, yarın saat 07.00'de KKTC'den ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious