İhsanoğlu, saldırıları kınadı

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, Orta Doğu'da gerilim nedenlerinin ortadan kaldırılabilmesi için Filistin sorunlarına kapsamlı bir çözüm bulmak gerektiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ekmeleddin İhsanoğlu, İsrail'in Gazze ve Lübnan'a acımasız saldırılarını bir kez daha kınadı. İKÖ'den yapılan yazılı açıklamada, yüzlerce sivilin hayatına mal olan ve sivil altyapıyı tahrip eden saldırıların bütün uluslararası hukuk ilkelerini ihlal ettiğinin altı çizildi. İhsanoğlu, bu tür saldırıların savaş suçu niteliği taşıdığını ifade etti.

İsrail ile Hizbullah arasında acil bir ateşkes sağlanması için başta Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora olmak üzere birçok liderle temaslar kurduğunu bildiren İhsanoğlu, Lübnan'ın bağımsızlık ve egemenlik hakkı ile toprak bütünlüğünü garanti altına alan Birleşmiş Milletler kararının uygulanmamasını eleştirdi.

Krizin çözülmesi için önce ateşkesin ardından da esir mübadelesinin yapılması gerektiğini ifade eden İhsanoğlu, Lübnan halkına dış müdahaleden uzak bir şekilde istediği siyasi düzenlemeleri yapabilecek imkanların tanınmasını istedi.

Genel Sekreter İhsanoğlu, gerilim nedenlerinin ortadan kaldırılabilmesi için İsrail'in Arap ve Filistin topraklarını işgal etmiş olmasından kaynaklanan Ortadoğu'nun sorunlarına kapsamlı bir çözüm bulmak gerektiğini ifade etti. İhsanoğlu, İsrail işgalinin Ortadoğu'yu patlama noktasına getirdiğini ifade ederek, bu durumun aşırıların şiddet eylemlerine zemin hazırladığını savundu.

İKÖ Genel Sekreteri, İsrai tarafından 13 gündür vurulan Lübnan'ın yeniden inşası için yoğun bir faaliyet içerisine girilmesi; yaralı ve mültecilere çok acil yardım sağlanması gerektiğini vurguladı. İhsanoğlu, İKÖ üyesi ülkelerde bu amaçla yardım kampanyalarının başaltılacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious