İhsanoğlu: "Fitne esef duyulacak bir kışkırtma"

İhsanoğlu:
  • Giriş : 07.04.2008 / 11:44:00

İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam'a ve Müslümanlara karşı nefretin kışkırtılmasının sebep olacağı tehlikeli neticelere ilişkin endişelerini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İKT Genel Sekreteri İhsanoğlu, teşkilatın merkezi Cidde'de İslam'a hakaret eden karikatürler ve Fitne filmiyle ilgili değerlendirmeler yaptı. Prof. İhsanoğlu, Danimarka gazetelerinin Hz. Muhammed (SAV) karikatürlerini yeniden basmaları ve Kuran - ı Kerim'i küçük düşürerek, dünya Müslümanlarını rencide edici duygular yayan Fitne filmi gibi son zamanlarda giderek artan İslamofobik tahriklerin tehlikeli yansımalarına karşı endişelerini yeniden dile getirdi.

Ekmeleddin İhsanoglu Fitne filminin dinler ve toplumlar arasındaki barışçıl birlikte yaşamı hedef alan esef duyulacak bir kışkırtma olduğunu belirtti. Genel Sekreter, oluşturulan hoşgörüsüzlüğün barış ve kalkınmayı esas alan küresel gündemi tehdit ettiğini ifade etti. Uluslararası toplumun söz konusu belgeseli reddederek ve kınayarak sorumluluk duygularını ispat ettiklerini ifade eden İhsanoğlu, "Hollanda hükümetinin de filmin yapımcısını tasviptepkilerini göstermelerini memnuniyetle karşıladık" dedi.

İhsanoğlu, toplumlar arasında güvensizlik tohumları ekenlerin ifade özgürlüğünü kötüye kullandıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti: "Uluslararası toplumun Geert Wilders'in ifade hürriyeti kisvesi altında yapılan faaliyetlerinin küresel barış ve güvenliğe karşı ciddi bir tehdit teşkil ettiği hususunda görüş birliğine varmasının artık zamanı gelmiştir. Adalet karşısına çıkartılmadıkça bu hoşgörüsüzlük ve ırkçılık savunucuları toplumun iradesine meydan okumayı ve medeniyetler arası diyalog çerçevesinde elde edilen gelişmeyi geriye çekmeyi maalesef başaracaklardır. Diğer dinlere saldırarak, toplumsal hisleri ve şiddeti manipüle ederek, ifade hürriyetini kötüye kullanan kişilere, gruplara ve teşkilatlara karşı ilgili hükümetlerin hukuku kararlılıkla uygulayacaklarını ümit ediyoruz."

Toplumda dini hoşgörüsüzlük konusunda tesirli bir mekanizmanın faaliyete geçirilmesini isteyen Genel Sekreter, bu amaçla İKT'nin ilgili hükümetler ve Birleşmiş Milletler'le işbirliğine hazır olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious