İhsanoğlu sert konuştu

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, Ortadoğu’daki ihtilafın artmasının ve savaş durumunun hiç kimsenin menfaatine olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İhsanoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Batı’nın ve ABD’nin blokajında olduğunu ve İslam dünyasının siyasi etkisini göstermesi gerektiğini vurguladı.

Toplantının yapılacağı Malezya’nın idarî başkenti Putrajaya gelen Ekmeleddin İhsanoğlu burada Cihan Haber Ajansı’na gündeme ilişkin özel açıklamada bulundu. İhsanoğlu, toplantının nasıl bir etki yapacağı konusundaki bir soruya verdiği cevapta: ’’Etki şudur: Her şeyden önce İslam dünyası kendi hissiyatını kendi fikriyatını ifade etmesi lazım gelir ve İslam ülkelerinin Batı üzerine, ABD üzerine siyasi tesirini göstermesi lazım.’’ dedi. İhsanoğlu, ’’ Çünkü, Güvenlik Konseyi Batı’nın blokajı altında. Bu blokajı aşmak için bunu yapmalı.’’ ifadesini kullandı. İhsanoğlu, Ortadoğu’daki ihtilafın artmasının ve savaş durumunun devam etmesinin hiç kimsenin menfaatine olmadığını belirtti.

-’’SAVAŞ ATEŞİ HERKESE SIÇRAYABİLİR’’-

Genel Sekreter İhsanoğlu konuşmasında ’’ Bu savaş ateşi herkese ulaşabilir. Hiç kimsenin bu kargaşadan ümit beklemesi mümkün değildir. Irak’ta olan hadiseleri görüyoruz. Yanlış müdahaleler hep zincirleme reaksiyonlar yaratıyor. ’’ dedi. İhsanoğlu, Lübnan’daki hadiselerin yeni zincirleme reaksiyonlara vesile olmamasını istediklerini ve bir an evvel ateşkesin sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

-İSLAM DÜNYASI ÜZERİNE DÜŞENİ YAPTI MI?-
İhsanoğlu, ’’ Lübnan konusunda İslam dünyası üzerine düşeni yaptı mı ?’’ sorusuna verdiği cevapta ise, ’’ Örgüte üye 57 ülke çok daha şey yapması lazım. Yarın bunu görüşeceğiz. Bizim isteğimiz İslam ülkelerinin siyasi iradelerini ve ekonomik güçlerini daha aktif bir şekilde kullanmalarını ve büyük sıkıntı içindeki Lübnan halkına daha büyük yardımlar yamalarını talep ediyoruz.’’ dedi. İhsanoğlu , dün İstanbul’da Lübnan ve Filistin halkı için başlattıkları yardım kampanyasında şu ana kadar 200 tonun üzerinde gıda ve ilaç yardımının bölgeye gönderildiğini hatırlattı.

-TOPLANTIDAN HANGİ MESAJLAR ÇIKACAK?-
İhsanoğlu, yarınki toplantıda çıkacak en önemli mesajların başında Güvenlik Konseyi’nin ateşkes için yeniden toplanması, taraflara acil ateşkes çağrısı yapılması ve buna uyulması, esirlerin değiş tokuş edilmesi, Lübnan hükümetinin bütün topraklarına hükümranlığını gerçekleştirmesi, ateşkesten sonra BM’ye bağlı çok uluslu bir askeri gücün bölgeye gönderilmesi, İsrail’in Şeva mezraları da dahil olmak üzere işgal ettiği tüm topraklardan çekilmesi olacağını açıkladı.

Malezya’nın dönem başkanlını yaptığı ve 57 üyesi bulunan İKÖ’nün acil toplantısına aralarında Türkiye ve İran’ın da bulunduğu 17 İslam ülkesi katılacak. Ülkelerin çoğunluğunun devlet başkanı ya da başbakan seviyesinde temsil edileceği toplantıya Türkiye’yi temsilen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious