ihtiyacı olan kaç kişi ev alabiliyor?

ihtiyacı olan kaç kişi ev alabiliyor?.8924
  • Giriş : 06.07.2009 / 15:07:00

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Türkiye'de konut ihtiyacı olanların sadece yüzde 15'inin satın alma gücüne ve kredi taksitlerini ödeyebilecek maddi yeterliliğe sahip olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

GYODER'in bu yıl 2 Haziran'da düzenlediği 9. Gayrimenkul Zirvesi ve 3-4 Haziran 2009 tarihlerinde fuar organizatörü Reed Exhibitions işbirliği ile gerçekleştirdiği ISTANBUL REstate Panelleri'nin sonuç bildirgesi kamuoyuna duyuruldu.

Bildirgede, Türkiye'deki konut sorununun; dar ve orta gelirlilerin konut ihtiyacının karşılanamaması olduğu, konut geliştiricilere sağlanacak teşvik ve indirimlerle birlikte dar gelirlilerin konut edinmesine katkı sağlayacak teşviklere ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Sonuç bildirgesinde, dünyadaki global krize karşın Türkiye'de gayrimenkul alımı için kullanılan kredilerde sorun yaşanmadığı, buna bağlı olarak gayrimenkul sektörü ve konut kredileri ile ilgili çeşitli teşviklerin getirilmesi gerektiği vurgulandı.

Türkiye'de yıllık konut ihtiyacının 600 bin civarında bulunduğu, buna karşın konut ihtiyacı olanların sadece yüzde 15'inin satın alma gücüne ve kredi taksitlerini ödeyebilecek maddi yeterliliğe sahip olduğu ifade edilen bildirgede, konut sorununun giderilmesindeki temel unsurun, toprak yönetimi politikası olduğu belirtildi.

-''HAZİNE ARAZİLERİ DEĞERLENDİRİLMELİ''-

Konut ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Hazine arazilerinin değerlendirilmesi gerektiği kaydedilen bildirgede, gayrimenkul finansmanında yavaşlama, maliyetlerde artış, vadelerde kısalma görüldüğü, global kriz nedeniyle yatırımlarda risk primlerinin arttığı, orta ve dar gelirliye yönelik proje geliştirilmesi için gayrimenkul geliştiricilere arsa payı ve inşaat/malzeme işçiliği KDV oranının düşürülmesi, vergi ve harçlarda indirimler ve satış sözleşmesinden damga vergisi alınmaması, dar gelirlilere yönelik projeler için arsanın ve altyapının bedelsiz olarak kamu tarafından tedarik edilmesi gibi teşvikler sağlanması gerektiği vurgulandı.

İmar planı yapım ve onaylama sürecinin karmaşıklığı, uygulama içinde yer alan kurumların fazlalığı, yetkilerin ve sınırların karmaşıklığı, imar planına itiraz ve dava açma hakları ile sonuçlanma sürecinin uzunluğuna yönelik çözümlerin kritik önem taşıdığı belirtildi.

Türkiye'nin turizm potansiyelinin değerlendirilebilmesi için turizm yatırımlarının talebe göre şekillenmesi, turizm yatırımları yapılırken işletmelerin kaliteli ve nitelikli turizmi desteklemesi, Türkiye otel pazarının geliştirilmesi gerektiği vurgulanan bildirgede, otel piyasasının geliştirilebilmesi için deniz, kış, orman, fuar, eğlence ve kültür turizmi gibi tüm turistik alanları kapsayan bütüncül politikaların oluşturulması önerildi.

Kentsel dönüşüm ve yenileme için uzlaşma ve katılımın öneminin vurgulandığı bildirgede, dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi için uzun vadeli politikaların oluşturulması gerektiği belirtildi.

Bildirgede, enerji verimli binaların teşvik edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*