II. Uluslararası Balkan Sempozyumu Tekirdağ'da

II. Uluslararası Balkan Sempozyumu Tekirdağ'da.15766
  • Giriş : 23.04.2009 / 16:51:00

II. Uluslararası Balkan Kongresi 24-26 Nisan 2009 tarihleri arasında Asya ile Avrupa’nın kucaklaşma noktası ve Balkanlarla Anadolu’nun kesiştiği kent olan Tekirdağ’da gerçekleştirilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Balkanlar'da Sosyoekonomik İş Birliği ve Kalkınma

II. Uluslararası Balkan Kongresi 24-26 Nisan 2009 tarihleri arasında Asya ile Avrupa'nın kucaklaşma noktası ve Balkanlarla Anadolu'nun kesiştiği kent olan Tekirdağ'da “Balkanlar'da Sosyoekonomik İş Birliği ve Kalkınma” alt başlığı ile gerçekleştiriliyor. Kongreye 12 Balkan ülkesinden 40'ın üzerinde bilim adamı katılıyor.

Tekirdağ Valisi Aydın Nezih DOĞAN, yöneticiler olarak bölgede yaşayan insanların ekonomik durumlarının iyileştirilmesi ve refah seviyelerinin yükseltilmesinin temel hareket noktaları olduğunu belirtirken, TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY, “Günümüzde Balkan ülkelerinde yaklaşık 1.5 milyon Türk ve toplam 9.5 milyon Müslüman yaşamaktadır. Balkanlar'dan Anadolu'ya doğru yaşanan göç dalgası günümüz Türkiye'sinde yaklaşık 7 milyon olarak tahmin edilen Balkan kökenli bir nüfus yaratmıştır. Balkanlar derin tarihsel ve sosyo-kültürel bağlar ile ekonomik ve siyasal ilişkiler bakımından Türkiye için son derece önemli bir bölgedir” dedi.

Kongrede iki gün boyunca toplam yedi oturum gerçekleştirilecek. “Balkanlar'da Sosyalizmden Serbest Piyasa Ekonomisine Geçiş”, “Balkanlar'ın Avrupa Birliği'ne Sosyoekonomik Entegrasyonu”, “Balkanlar'da Sosyoekonomik Problemler ve Çözüm Önerileri”, “Türkiye'nin Balkan Ülkeleri ile Sosyoekonomik İlişkileri”, “Balkan Ülkelerinde Yatırım İmkanları” ve “Balkanlarda Sosyoekonomik İş Birliği Alanları” konuşulacak.

ELVEDA RUMELİ DİZİSİ EKİBİ DE KONGREDE
Kongrenin ilk gününe Balkan ülkelerinde ve Türkiye'de ilgi ile izlenen Elveda Rumeli Dizisi Genel Yönetmeni Serdar AKAR, dizinin yönetmeni Doğan Ümit KARACA ve dizide rol alan bazı sanatçılar da katılacaklar. Serdar AKAR ve dizi ekibine Türkiye ve Balkan ülkeleri arasındaki kültürel ilişkilere yaptıkları katkıdan dolayı ödül verilecek.
Üçüncü ve son gününde Tekirdağ'ın tarihi ve turistik mekanlarının gezileceği kongreye 40'ın üzerinde bilim adamının yanı sıra, Balkan kökenli pek çok sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katılacak.

Kongrenin en önemli amacı, yaşanılan sosyoekonomik sorunları tespit etmek, bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirerek barış, demokrasi ve ekonomik istikrarın tesisi sürecinde Balkan ülkeleri arasındaki “sosyoekonomik iş birliği ve kalkınma”ya katkı sağlamaktır. Balkan ülkeleriyle siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliği konusunda var olan durumu saptamak, ülkeler arasında uygulanabilecek yeni işbirliği alanlarını ortaya koymak da kongrenin hedefler arasında yer alıyor.

Geçen yıl “Balkan Milletleri Arasında Etkileşim” alt başlığı ile ilki icra edilen kongre bu yıl da Tekirdağ Valilisi Aydın Nezih DOĞAN öncülüğünde, Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi, Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği ve Namık Kemal Üniversitesi tarafından “Balkanlar'da Sosyoekonomik İş Birliği ve Kalkınma” alt başlığı ile gerçekleştiriliyor.

Tekirdağ Belediye Başkanı Op. Dr. Adem DALGIÇ Kongre ile ilgili yaptığı açıklamada “Balkanlar konumu itibariyle Avrupa'nın stratejik bir bölgesidir. Balkan devletlerinin bu stratejik pozisyonu kendi lehlerine çevirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda, Uluslararası Balkan Kongresi'nin hem bölge insanına hem de tüm insanlığa olumlu katkılar sağlayacağını umuyorum” dedi.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nizamettin ŞENKÖYLÜ ise “Tekirdağ ilimizi Balkanlar'a ve bir anlamda Avrupa'ya açılan bir kapı olarak gördüğümüzden ötürü, Balkan ülkeleri ve özellikle de üniversiteleri ile mevcut olan ilişkilerimizi daha da geliştirmek arzusundayız” dedi.

ÖNCE BARIŞTA İSTİKRAR SONRA EKONOMİ
Kongrenin başlı başına Cumhuriyet tarihinde Balkan ülkeleriyle ilgili olarak bu boyuttaki ilk kongre olduğunu belirten Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan, “Aslında küreselleşme ile birlikte yaşanmakta olan iktisadi hayat; refahın yayılması için sermayenin aradığı istikrarın oluşturulması gerektiğine açık bir işaret teşkil etmektedir. İstikrar, önce barış demektir. Barış ise, sosyal ve ekonomik refah anlamına gelmektedir.

İşte tam da bu noktada biz bölge yöneticilerinin sorumlulukları ortaya çıkmaktadır. Biz yöneticiler, bölgede yaşayan insanların ekonomik durumlarının iyileştirilmesini, refah seviyelerinin yükseltilmesini temel hareket noktası olarak kabul etmekteyiz. Bölgenin jeostratejik konumunu, halklarımızın yararına kullanmayı arzulamaktayız. Dünyada giderek büyümekte olan pastadaki payımızı, artan ölçüde yükseltmek istemekteyiz” dedi

STRATEJİK VİZYON
TASAM Başkanı Süleyman Şensoy ise yüzde 5'i Balkanlar'da yer alan Türkiye'nin sadece coğrafi açıdan değil, aynı zamanda tarihsel ve sosyo-kültürel anlamda da bir Balkan ülkesi olduğuna dikkat çekti. Balkanların Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olarak, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle olan iktisadi ve siyasi ilişkilerinde önemli bir konuma sahip olduğunu vurgulayan Şensoy, “Dolayısıyla bu coğrafyada ortaya çıkan krizler, problemler ve savaşlar Türkiye'nin güvenliğini ve Avrupa ile olan ilişkilerini derinden etkilemektedir” dedi. Bölgeye yönelik stratejik bir vizyon geliştirilmesi gerektiğini belirten Başkan ŞENSOY şunları söyledi:

“Balkanlarda yaşanan köklü değişim-dönüşüm süreci beraberinde yeni ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel problemleri gündeme getirdi. Bu problemlerin en yıkıcısı ve acı vereni kuşkusuz yaşanılan savaşlar oldu. Bu savaşların kötü anıları halen yaşamaya devam ediyor ve problemlerin çözümünü zorlaştırıyor. Dolayısıyla Balkanlar'da barış, demokrasi ve istikrarın inşası ve korunması hem Türkiye hem de diğer bölge devletleri ve halkları için büyük önem arz etmektedir. Balkanlar hakkında doğru ve objektif bilgi sahibi olmamız, milletler arasında yanlış önyargıları ortadan kaldırmamız gerekiyor. Balkan milletleri arasında etkileşim ağını geliştirmemiz ve yeni iktisadi, siyasal ve kültürel işbirliği alanlarını çok daha ileriye taşımamız büyük bir önem arz ediyor. Kongrenin bu amaçlara hizmet edeceğini düşünüyoruz. “

Basın mensupları için ulaşım ve konaklama sağlanacaktır. Katılım için lütfen irtibata geçiniz:
İhsan TOY; 0 212 635 61 51 - 0532 287 59 91 – Mustafa SANBERK; 0 212 635 61 51 - 0 532 443 27 40

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*