Iılısu barajına DTP karşı! ama bunun tek nedeni tarih değil...!

  • Giriş : 19.08.2007 / 07:37:00
  • Güncelleme : 18.08.2007 / 23:57:10

Hasankeyf'te yapılması planlan dev Iılısu barajına DTP tarihi yapıları gerekçe göstererek karşı çıkıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSİ yetkilileri ise karşı çıkışın nedenini buldu.

PKK'nın kullandığı yaklaşık bin mağaranın da sular altında kalacağını ve terör örgütünün bölgedeki hareket kabiliyetinin zayıflayacağı iddia edildi..

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) 'Ilısu Barajı'nın yapımına izin vermeyeceğiz' yönündeki açıklamalarını, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın talimatları doğrultusunda yaptığı iddia edildi.

DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, önceki gün, gerekirse milyonlarca kişiyi sokağa dökerek barajın yapımına izin vermeyeceklerini açıkladı.

Baraj yapımına karşı çıkılmasının altında PKK'nın geçiş güzergahlarının kapanacağı endişesinin yattığı ileri sürüldü.

22 Şubat 2007'de toplanan Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nda barajın yapımına terör örgütünün geçiş yollarının kapanacağı gerekçesiyle karşı çıkıldığı ifade edildi.

Toplantıya katılan DSİ bürokratları Hasankeyf'in tarihî güzelliklerini yok edeceği için yapımı tartışma konusu olan Ilısu Barajı'nı, "PKK'nın geçiş yolları ve lojistik desteği kesilecek." diyerek savundu.

DSİ bürokratları kurula, PKK'nın kullandığı yaklaşık bin mağaranın da sular altında kalacağını ve terör örgütünün bölgedeki hareket kabiliyeti ve barınma imkanının kısıtlanmış olacağı ifade etti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious