İkamet-nüfus belgesi isteme tarih oluyor

İkamet-nüfus belgesi isteme tarih oluyor .16659
  • Giriş : 05.10.2007 / 11:36:00

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yaptığı adrese dayalı nüfus sisteminin tamamlanmasından sonra nüfus ve ikametgah belgesi isteme dönemi kapanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanı Ömer Demir, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde de (ADNKS) TÜİK olarak çalışmaları tamamladıklarını ve elde edilen bütün verileri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devrettiklerini bildirdi.

TÜİK Başkanı Demir, Adrese Dayalı NüfuS Kayıt Sisteminde bundan sonra işleri Nüfusu Müdürlüğünün devir aldığını vurgularken, ''Sistem orada. TÜİK artık başvuru almıyor. Biz aradıklarında nüfus müdürlüklerine yönlendiriyoruz'' dedi.

Şu anda ''olduğu kadarıyla'' sistemin kullanılmaya devam ettiğini belirten Demir, ''Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünde veriler MERNİS ile ilişkilendiriliyor. En geç 25 Nisan 2008'de bütün kamu kurumları, kanuna göre, ikamet bilgileri ve nüfus bilgilerini bu veri tabanından alacaklar, artık vatandaştan belge istemeyecek. Dolayısıyla bu tarihten önce bütün kurumlar ile ilgili her türlü şey bitmiş olacak. Ama şu anda sistem kısmen kullanılabilir durumda'' şeklinde konuştu.

-NÜFUS MUHTEMELEN OCAK 2008'DE AÇIKLANACAK-

Nüfus kaydına ilişkin çalışmalara yıl sonuna kadar devam edeceklerini bildiren Demir, Türkiye nüfusunun, burada ve yurt dışındaki nüfusun çıkarılmasına ilişkin çalışma bittikten sonra açıklanabileceğini söyledi. Demir, şunları kaydetti:

''Muhtemelen Ocak ayı gibi, (2007 nüfusu) diye açıklanır. Bundan sonra her yıl aynı şekilde tarih belirleyeceğiz nüfusun açıklanması için. Bu yılı muhtemelen Ocak ayına yetiştiririz diye düşünüyorum ama Şubat-Mart ayına kadar da zamanımız var, alan uygulamasını bitirmiş olacağız. Şu anki nüfusumuz yok şimdi elimizde. Toplam nüfus limitimiz, nüfustaki yaşayan insan sayısı 75 milyon civarında. T.C numarası olan 75 milyon insanın akıbetini, yurt içinde mi yurt dışında mı yoksa öldüğü halde düşülmedi mi bunu sorguluyoruz. Bunu bitirmeden bir şey söylememiz mümkün olmayacak. Bu arada, biz ilk kez yurt dışında yaşayanı da yurt içinde yaşayanı da çok sağlıklı şekilde tespit etme imkanını ele geçirdik.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious