İkametgah belgesi tarihe karışıyor

  • Giriş : 27.12.2006 / 00:00:00

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sayesinde, nüfus sayımının yanı sıra ikametgah belgesine de gerek kalmayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emirosman, yaptığı açıklamada, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminin Türkiye için büyük bir reform olduğunu söyledi.

Sistem sayesinde, ülke nüfusu, adresleri ile birlikte kayıt altına alınacağı için nüfus sayımına gerek kalmayacağını ifade eden Emirosman, şunları anlattı:

“Çalışmaların birinci basamağında, belediyeler ve özel idareler görev alanlarındaki adresleri numaralandıracak. Bu çalışmanın 31 Aralıka kadar tamamlanması gerekiyor. Bunlar tamamladıktan sonra da Ulusal Adres Veri Tabanına kaydedilecek. 2007 yılından itibaren de biz hanelerde ikamet eden bütün vatandaşlarımızın kimlik bilgilerini alacağız ve bunları adresleriyle eşleştireceğiz. Projenin ikinci aşaması da böylelikle tamamlanmış olacak.

Şu an Melikgazi Belediyesi Müzayede Salonu'nda kurduğumuz Veri Giriş Merkezinde köylerden derlediğimiz formların veri girişleri yapılıyor. Bunun için şimdilik 12 personel aldık. Bunlar numaralama çalışmalarının kontrolünü yaptılar. Şimdi de testleri yapıyorlar. Çünkü, gelecek yıl burayı yoğun bir şekilde kullanacağız.”

Kayseri Bölge Müdürü Emirosman, Kayseri'nin köylerinde numaralama çalışmasının tamamlanma aşamasına geldiğini, ancak büyükşehir belediyesi sınırlarında eksiklikler bulunduğunu bildirdi.

Vatandaşların ikamet etmedikleri yerlerde kayıt altına alındıklarını duyduklarına dikkati çeken Emirosman, bu tür yasa dışı faaliyetlerde bulunanlara hapis cezası öngörüldüğünü kaydetti.

Bünyamin Emirosman, bilgi formu halkında bir kişinin beyan eden olarak imzalaması gerektiğine işaret ederek, “Hane halkında olmayan bir kişi tarafından beyan edilen, imzalanan form geçerli sayılmayacak. Bu nedenle muhtarlar başkalarına ait formları kesinlikle imzalamasınlar. Çünkü, bunlar resmi evrak yerine geçecektir. Sistem devreye girdiğinde nüfus sayımının yanı sıra ikametgah belgesine de gerek kalmayacak” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious