IKDP'nin 4 ajanına 20 yıl hapis

IKDP'nin 4 ajanına 20 yıl hapis.13424
  • Giriş : 03.06.2008 / 15:04:00

Sınırdaki askeri birlikler hakkında Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin ''Parastin'' adındaki istihbarat teşkilatına bilgi gönderdikleri gerekçesiyle tutuklu bulunan 4 sanığın ''Siyasal veya askeri casusluk'' suçundan 20 yıla kadar hapsi istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 1'i geçici köy korucusu 4 sanığın gizli kalması gereken askeri, siyasi ve sosyal bir kısım bilgileri ''Parastin'' adındaki istihbarat örgütüne verdikleri belirtildi.

İddianamede, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) ''Parastin'' adlı istihbarat örgütüyle ilgili değerlendirmesine de yer verildi.

İddianamede yer alan, MİT'in yaptığı değerlendirmede, IKDP'nin istihbarat birimi olan Parastin'in bölge insanını para, öğüt ve ikna ederek kendi saflarına katmaya çalıştığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

''Söz konusu örgütün başında Mesut Barzani'nin oğlu Mansur Barzani bulunmakta. Parastin örgütü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı olarak görev yapan Geçici Köy Koruculuğu tim komutanlığı gibi kişilerle irtibata geçerek Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve korucuların operasyonlara gidiş saatleri, operasyona katılan kişiler, birliklerin tertiplenme düzeni, silahlı kuvvetlerin elindeki silah, teçhizat ve benzeri konularda fotoğraf ve video çekimleri ile birlikte bilgi edinmeye çalıştıkları tespit edilmiştir. Söz konusu örgüt, aldığı bilgiler sonrasında bölgesel askeri gücün savunma hazırlıklarını bu bilgiler ışığında tertiplemektedir.''

-PKK-PARASTİN BAĞLANTISI-

MİT'in değerlendirmesinde, söz konusu istihbari bilgilerin IKDP kanalı ile Irak'ın kuzeyindeki kamplarda ve kırsalda faaliyet gösteren terör örgütü PKK'ya iletildiği, böylelikle PKK'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait askeri unsurlara yönelik gerçekleştirdiği baskın, mayınlı saldırı gibi eylemlerin kolaylaştığı ve etkin olduğu kaydedildi.

-16 ASKERİN ŞEHİT EDİLMESİ-

MİT'in değerlendirmesinin son bölümünde ise ''Parastin'' istihbarat örgütünce terör örgütü PKK'ya sızdırılan bilgiler dahilinde örgütün gerçekleştirdiği eylemlerde 16 askerin şehit olduğu bildirildi. Değerlendirmede şöyle denildi:

''25 Haziran 2007'de Şırnak-Bestler Dereler bölgesinde yola döşenen mayının patlaması sonucu 1 askerin şehit edilmesi, 18 Temmuz 2007'de Çukurca'da mayın patlaması sonucu 2 askerin şehit edilmesi, 6 askerin yaralanması, 07 Ekim 2007'de Şırnak Küpeli Dağı bölgesinde görev yapan askeri birliğe yönelik gerçekleştirilen saldırıda intikal halindeki 13 erin şehit edilmesi eylemleri Parastin örgütü tarafından sızdırılan bilgiler dahilinde gerçekleştirildiği...''

-''MİT MAHKEME KARARIYLA DİNLEME YAPTI''-

İddianamede, MİT'in Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi kararıyla sanıkların telefonlarını dinlediği, sanıkların Parastin yapılanması içerisinde ve Irak sınırında bulunan kişilerle askeri, siyasi ve sosyal konularda detaylı görüşmeler yaptıkları ve bu konularla ilgili kendilerine verilen talimatları yerine getirdiklerinin tespit edildiği kaydedildi.

Sanıkların, yaptıkları telefon görüşmelerinde verdikleri bilgiler sırasında önceden kararlaştırılan, kodlar kullandıkları anlatılan iddianamede, ''Sanıkların yaşadıkları yer itibariyle gerek 2008 başında terör örgütü PKK unsurlarına yönelik gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlar, gerekse genel olarak sınır kapsamında örgüte yönelik olarak gerçekleştirilen güvenlik uygulamaları ile alakalı görsel bilgilere sahip olup, bu bilgileri ve gönüllü köy korucuları ile askeri kişilerden elde ettikleri bilgileri Parastin yapılanması içerisinde telefonla görüştükleri kişilere ilettikleri tespit edilmiştir'' denildi.

-''ORGENERAL BAŞBUĞ'UN GEZİSİ PARASTİN'E BİLDİRİLDİ''-

İddianamede, sanıkların ''Parastin'' adlı istihbarat örgütüyle yaptıkları bazı telefon görüşmelerine de yer verildi.

İddianamede, Şırnak'ın Uludere ilçesinde 5 yıl öncesine kadar gönüllü köy koruculuğu yapan sanıklardan H.E'nin 25 Şubat 2008 tarihinde, Parastin yapılanması içerisinde yer alan Ubeydullah kod adlı kişiyle yaptığı telefon görüşmesinde, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'dan bahsederek bölgeye geldiğini söylediği belirtilerek, ''H.E, devam eden görüşmede şifreli olarak, 'hepsinin büyüğü gelecek' dedi. Parastin mensubu ''Y mi'' diye sordu. H.E, 'hayır' diye cevap verdi. H.E, gelecekleri ili de 'Ş'ye gelecekler' diye Şırnak şeklinde ifade ederek öğreneceği bilgileri aktaracağını söylediği tespit edilmiştir'' denildi.

Sanık H.E'nin bir sonraki gün yaptığı telefon görüşmesinde de ''sadece kırmızı şapkalı'' diye ifade ettiği özel birliklere ''beyazları vermişler'' diyerek muhtemel askeri kar kıyafetinden bahsettiği kaybedildi.

-PARASTİN'E ''İNSANSIZ HAVA ARACI'' BİLGİSİ-

Sanık H.E'nin 29 Mart 2008 tarihinde yaptığı görüşmede ise askeri personel ve kullanılan malzemeler hakkında Parastin mensubuna bilgi verdiği kaydedilen iddianamede, ''Yapılan görüşmede H.E, Parastin mensubuna, askeri personellerin yanında getirdiği 20 çadırı kurarak, bilgisayar ile idare edilen küçük boyuttaki insansız hava aracını kullanmaya başladıklarını söylediği belirlenmiştir'' denildi.

İddianamede ayrıca sanık H.E'nin 09 Nisan 2008 tarihinde yaptığı telefon görüşmesinde ise Andaç köyünde konaklayan 350 kişilik askeri birliğe takviye olarak 120 kişilik bir askeri personelin geldiğinden bahsederek, şu bilgileri verdiği belirtildi:

''Yanlarındaki 120 mm'lik havan topları ile alakalı bilgi verip, Parastin mensubunun, uçaksavar silahı olup olmadığını sorması üzerine, H.E'nin bu konuda bilgi aktardığı, devam eden konuşmasında ise söz konusu birlik içerisinde bulunan 3 teğmen, 3 astsubay, 7 uzman çavuş ve başlarında bulunan komutanın isimlerini söylediği belirlenmiştir. H.E, sivil kıyafet giyen güvenlik kuvvetlerinin 10'ar kişilik timler halinde Ballıbucağı ve Şahin köyüne geldiklerini bir köy korucusundan duyduğunu söyleyip, alay seviyesindeki bir birliğin 08 Nisan 2008 tarihinde Yemişli köyüne geldiğini ve aldığı bilgiye göre Irak ülkesine kara harekatı kapsamında geçebileceklerini aktardığı tespit edilmiştir.''

Diğer sanıklar geçici köy korucusu Ş.E, H.T ve K.E'nin de telefon görüşmelerinin yer aldığı iddianamede, bazı sanıkların üzerinde, sınırdaki askeri birliklerin fotoğraf ve bazı notlarının ele geçirildiği kaydedildi.

-CASUSLUK SUÇU-

İddianamenin son bölümünde sanıklar Ş.E, K.E, H.T ve H.E'nin TCK'nın ''Siyasal veya askeri casusluk'' suçunu kapsayan 328. maddesi uyarınca 20 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

Sanıkların yargılanmasına gelecek günlerde Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlanacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious