IKEA'nın yeni hedefi Rusya

IKEA'nın yeni hedefi Rusya.10126
  • Giriş : 17.11.2008 / 23:26:00

İsveçli dünya devi IKEA'nın Rusya'da 34 kadar yeni mağaza açacağı öğrenildi. Firma mağaza açmak için şehrin nüfusuna bakacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsveçli dünya devi IKEA'nın Rusya'da 34 kadar yeni mağaza açacağı öğrenildi. Yarım milyonu geçen hemen her şehirde bir mağaza açılacağı bilgisi alınırken, IKEA'nın halen Rusya'da 11 tane mağazasının olduğu kaydedildi.

SVD gazetesine konuşan IKEA'nın Rusya şefi Per Kaufmann, "Hedeflerimizi yükselttik ve her 500 bini geçen şehre bir mağaza açmayı düşünüyoruz bu da 30 ile 34 arası yeni mağaza demektir." dedi.

Şu an IKEA'nın Rusya'da 6 bin çalışanı bulunuyor. IKEA'nın Rusya'da iki yan şirketinin olduğu ifade edilirken, 3 adet de mobilya fabrikası, bir de Swedwood isimli bir kereste fabrikasının olduğu belirtildi.

Rusya şefi Per Kaufmann, 2 tane daha kereste fabrikası kurmayı düşündüklerini, hatta 10 tane bile kurma durumlarının olabileceğini ekledi.

IKEA, KRİZİ UMURSAMIYOR

Bütün dünyayı saran ve İsveç'i de etkisi altına alan finans kriziyle ilgili, geçtiğimiz günlerde İKEA'nın sahibinden çarpıcı yorumlar gelmişti. Kriz için bir mülakatında, "Hoş geldi, sefalar getirdi" diyen IKEA'nın sahibi Ingvar Kamprad, "Piyasaların temizlenmesi için böyle bir banyoya ihtiyaç vardı" yorumu yapmıştı. Krizi önemsemediğini Rusya atağıyla da gösteren IKEA, ekonomik krizi gerekçe gösterek yatırımlarını kısanlara inat yatırımlarını arttırıyor.

Geçtiğimiz günlerde, gazetelere mülakatında böyle bir krizi önceden öngörmenin hiç de zor olmadığını belirten Kamprad, "Dünyanın bu şekilde de olsa kendine gelmeye ihtiyacı vardı" şeklinde konuşmuştu.

İlk olarak 1958'de küçük bir atölyede faaliyete başlayan IKEA'nın şu an dünya genelinde 285 mağazası bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*