İki ay sonra ilk kez konuştu

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Uçak kazasından kurtulan tek Türk ilk kez konuştu. Peki ne söyledi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ta geçtiğimiz aylarda düşen uçaktan sağ kurtulan tek yolcu olan Abdülkadir Akyüz, tedavi gördüğü Ankara'daki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden taburcu edildi.

Kaza sonrası hafıza kaybı yaşadığı için uçak kazası hakkında herhangi bir açıklama yapmayan Akyüz, bugün mikrofonlara konuştu. Hastaneden taburcu olmadan önce kaza hakkında konuşan Akyüz, ''Şanslıyım. 34 kişinin içinde öldüğü uçaktan kurtulduğum için. Uçak düşmeden önce bağrışmalar vardı. Uçak düşmeden önce hiçbir anons yapılmadı. Uçağın içinde birbirine sarılanlar vardı. Kaza anını tam olarak hatırlamıyorum.'' dedi.

Irak'a Türk işçilerini taşıyan Ukrayna yapımı Antanov tipi uçak Bağdat yakınlarında bulunan Balad Havalimanı'na iniş yaparken piste çakılmıştı. Düşen uçakta bulunan mürettebat dahil 34 yolcu hayatını kaybederken, tek kurtulan yolcu Abdülkadir Akyüz olmuştu. 12 gün Bağdat'ta kaldıktan sonra uçak kazasından sağ kurtulan Akyüz, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın girişimleriyle Ankara'ya getirilmişti.

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Akyüz'ün bu süre zarfında hafıza kaybı yaşadığı için kaza ile ilgili herhangi bir açıklaması basına yansımamıştı. Bugün hastanedeki odasında kameralar karşısına geçen Akyüz, kazayla ilgili ilk kez konuştu. Akyüz kısa süren konuşmasında şunları söyledi: ''Şanslıyım. 34 kişinin içinde öldüğü uçaktan kurtulduğumu için. Uçak düşmeden önce bağrışmalar vardı. Uçak düşmeden önce hiç bir anons yapılmadı. Uçağın içinde bir birine sarılanlar vardı. Kaza anını tam olarak hatırlamıyorum.''

Akyüz odasında basına konuşurken yanında Adana'dan gelen amcası Abdullah Akyüz ve doktorları bulundu. Açıklamanın ardından hastane yetkililerine teşekkür eden amca Abdullah Akyüz, doktorların yeğeniyle yakından ilgilendiğini dile getirdi. Amcasının ardından hastane yetkililerine teşekkür etmek isteyen Abdulkadir Akyüz, tedavisinin görüldüğü hastanenin ismini yanlış hatırlayarak Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi demek yerine, ''Diyarbakır Devlet Hastanesi'ne teşekkür ediyorum'' dedi. Bu sözlerinin ardından amcası Akyüz'ün yanlışını düzeltti. Habercilerin ''Kaç çocuğunuz var'' sorusuna Akyüz, ''İki erkek çocuğunum var, biri Ferhat, biri Kerem'' dedi.

Akyüz'ün basına konuşmasının ardından Hastane Başkehimi Prof. Dr. Nihat Tosun, ''Genel durumu orta. Şuuru açık. Kooperasyon kurulabiliyor. Yer ve zaman oryantasyonunda güçlükler bazen devam etmekte, antevurograt annezi devam ediyor. Yakın hafıza kusurları kısmen devam ediyor. Hastanın adli yönden görüşme yapmasına bilinçsel problemleri nedeniyle bu görüşmelerden hali hazırda tam sağlıklı sonuçlar alınamayacağı kanaatine varılmıştır. Ayrıca trammaya bağlı omirilikteki kesi nedeniyle parapleji denilen belden her iki tarafında felç hali mevcuttur. Hasta bundan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon programına alınacaktır. Dün hastanın nakliyle ilgili Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından bir ifade tutanağı da düzenlenmiştir.'' dedi.

Hastane odasında yapılan açıklamaların ardından Abdülkadir Akyüz, fizik tedaviye devam edeceği Adana Balcalı Devlet Hastanesi'ne ambülansla nakledildi. Akyüz nakledilirken dışarda eşi ve çocuğu da hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious