İki Bakan odasını boşalttı

İki Bakan odasını boşalttı.10279
  • Giriş : 28.04.2009 / 08:38:00

Siyaset kulisleri kabine revizyonuna kilitlenmişken ilginç bir gelişme yaşandı. İki Bakan ve Erdoğan'ın bir danışmanı odalarını boşalttılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Revizyon beklentisi had safhaya ulaşırken, bazı bakanlar Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık'taki eşyalarını toplamaları dikkat çekti.
Erdoğan'ın kabinede revizyon yapacağı beklentisi had safhaya ulaşırken, bazı bakanlar ile Erdoğan'ın Dış Politika Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlık'taki eşyalarını toplamaları dikkat çekti...
Başbakan Erdoğan, 29 Mart akşamı yaptığı açıklamada kabinede değişiklik yapacağını resmen açıklamıştı. Seçimlerin üzerinden yaklaşık bir ay geçerken, Erdoğan'ın bu değişikliği ne zaman yapacağı merak konusu oldu. Çalışmalarını son safhaya getiren Başbakan Erdoğan'ın danışmanı ve Başbakanlık eski Müsteşarı Ömer Dinçer'e kabinenin görev paylaşımı için çalışma yaptırdığı ifade edildi.

ODALARINI BOŞALTAN İKİ BAKAN

Ankara'da gözler Başbakan Erdoğan'ın perşembe günü Cumhurbaşkanı Gül ile yapacağı görüşmeye çevrilirken, iki bakanın eşyalarını topladığı ve odasını boşalttığı ortaya çıktı. Tüm kamuoyu gibi bakanlar da revizyona kayıtsız kalmadı. Bir çok bakan, kendilerine görev veren Başbakan'ın görevden de alabileceğini açıklarken, iki bakan görevden almaya hazır olduklarını odalarını boşaltarak ortaya koydu. Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak ile Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, eşyalarını toplayarak odalarını boşalttı. Başesgioğlu'nun aynı şeyi danışmanlarından da istediği ifade ediliyor.

Koltuklar

Odasını boşaltan sadece bakanlar olmadı. Başbakan Erdoğan'ın baş danışmanı, hükümetin dış politikasına yön veren isim Ahmet Davutoğlu da Başbakanlık'taki eşyalarını toplattı. Başbakanlık kaynakları, Meclis dışından bir isim olan Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanı olarak atanacağını ifade ediyor. Davutoğlu'nun Dışişleri'ne taşınma hazırlıkları yaptığı da belirtiliyor. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın ise yeniden ekonominin başına geçeceği kaydediliyor. Babacan'ın Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren'in veya Devlet Bakanı Mehmet Şimşek'in yerine atanacağı da gelen bilgiler arasında.

İnsan onuru anayasaya giriyor

AK Parti, parti kapatmalarını sınırlandırmak için Venedik Kriterleri'ni getiriyor. AK Parti'nin yeni Anayasa paketinde Anayasaínın 68 ve 69. maddelerinde değişiklik yapılmasına ilişkin düzenlemeler yer alacak. Bu düzenleme göre Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı- 'nın kapatma davası açması zorlaştırılacak.

Şiddete karışmayan partilerin kapatılması zorlaştırılacak. AK Parti'nin hazırlayacağı Anayasa paketinde sürpriz bir düzenlemede yer alıyor. Buna göre Anayasaída "insan onuru" ile ilgili düzenleme yer alacak. Anayasaíya yazılacak yeni madde ile "Devlet düzenleme ve uygulamalarında insan orununu zedeleyecek davranışlardan kaçınmak zorundadır" şeklinde düzenleme yapılacak. Bu düzenleme ile Anayasa'nın devleti esas alan organ olmaktan çıkartılıp insanı esas alması yürürlüğe konulacak.

Seçkin Ergün/Bugün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*