İki cumhurbaşkanına Rus ateşi

İki cumhurbaşkanına Rus ateşi.9112
  • Giriş : 23.11.2008 / 23:35:00

Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'nin konvoyuna Tiflis'te ateş açıldı. Saakaşvili, ateşin Rus birliklerinden geldiğini öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Rus güçlerinin, kendilerini taşıyan araç konvoyuna Gürcistan'ın merkezinde ateş açtıklarını söyledi.

Mikhail Saakaşvili, Gürcistan'da temaslarda bulunan Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Güney Osetya'daki sorunlu bölgede bir göçmen evini ziyaret ettiklerini belirterek, ''Bölgedeki Rus güçlerine ait kontrol noktasından bizi taşıyan araç konvoyuna ateş açıldı. Bu, 21. yüzyılda karşılaştığımız büyük bir terör olayıdır'' dedi.

Rus güçlerinin, Gürcü topraklarında bulunmayı sürdürmekle neyi amaçladıklarının bir kez daha açıkça görüldüğünü ifade eden Saakaşvili, kendilerini taşıyan araç konvoyuna Gürcistan'ın merkezinde ateş açıldığını kaydetti.

Saakaşvili, Rus birliklerinin, ülkesinde görev yapan AB gözlemcilerini önemsemediğini ve anlaşmalara uymadıklarını bildirdi.

Bir soru üzerine Saakaşvili, bölgede ateşe maruz kaldıkları sırada medyanın kendilerine eşlik etmediğini, yalnızca özel kameramanın yanlarında olduğunu belirterek, bu olayın önceden planlanması gibi bir durumun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Kaczynski de yaptığı açıklamada, kendilerini taşıyan araç konvoyuna Rus güçlerinin ateş açması üzerine bu olay karşısında büyük bir şok yaşadığını belirterek, Rusya'nın, Fransa'nın arabuluculuğunda imzalanan 6 maddelik ateşkes anlaşmasına uymadığını söyledi.

Gürcistan'ı, kutsal ''Giorgoba'' günü nedeniyle ziyaret ettiğini ve Saakaşvili ile Güney Osetya'daki sorunlu bölgede bulunan göçmenleri görmek istediklerini anlatan Kaczynski, ancak burada yaşadıklarına inanmakta güçlük çektiğini bildirdi.

Kaczynski, Rus güçlerinin Gürcistan topraklarındaki hareketlerini ve taciz ateşine maruz kaldıkları olayı Avrupa Birliği'nde anlatacağını kaydetti.

İnterfaks Ajansı'ndaki habere göre, Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki Rus birliklerinin temsilcisi, Saakaşvili ve Kaczynski'nin araç konvoyuna taciz ateşi açılmasıyla ilgili olarak, ''Rus askerlerinin bu olayla bir ilgisi olmadığını'' söylemiş ve iddiaların gerçeği yansıtmadığını savunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*