İki doğum arası 2 ila 5 yıl olmalı

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Kolombiyalı araştırmacılar, iki doğum arasındaki sürenin ikinci bebeğin sağlığı üzerinde etkili olduğunu belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hamile kadınlarla ilgili 1966 ile 2006 yılları arasında yapılan 67 araştırmayı inceleyen araştırmacılar, iki doğum arasındaki 18 aydan az, 59 aydan fazla sürenin erken doğum ve düşük kilolu doğum riskini artırdığını ortaya koydu.


Amerikan Tıp Birliği’nin yayın organında yayımlanan makalede, iki doğum arasındaki en uygun sürenin 2 ila 5 yıl olduğu belirtildi.

Annelerin yaşı ve sosyo ekonomik geçmişlerinin de göz önünde tutulduğu araştırmaya göre, iki doğum arasındaki sürenin kısa olması erken doğum riskini yüzde 40, düşük kiloda doğum riskini yüzde 61 oranlarında artırıyor. Sürenin uzun olması halinde bu risk oranları sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 43 olarak belirlendi.

Araştırma ekibinin başkanı Dr. Agustin Conde-Agudelo, iki doğum aralığının kısa olmasında riski artıran faktörün, ilk doğumun ardından annenin fizyolojik olarak tam iyileşememesi, sürenin uzun olmasında ise kadının vücudunun ikinci hamileliği kaldırma kapasitesinde düşüş olmasından kaynaklanabileceğini belirtti.

Bununla birlikte, iki doğum aralığına bakılmaksızın hamile kadınların iyi bir doktor kontrolü altında sorunları aşabileceği de kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious