İki farklı fotoğraf ve Hürriyet gazetesinin 'objektifliği'

İki farklı fotoğraf ve Hürriyet gazetesinin 'objektifliği'.17380
  • Giriş : 15.06.2008 / 02:55:00
  • Güncelleme : 15.06.2008 / 00:05:52

Hikmetyar ile Erdoğan'ın fotoğraflarını manşete taşıdılar, Başbuğ'un Ağlama Duvarı'ndaki fotoğrafını atladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerika tarafından işgal edilmiş olan ülkelerini savunan Afganlıları 'radikal dinci' ilan eden Hürriyet gazetesi, Filistin'e soykırım uygulayan radikal Yahudilerle fotoğraf çektiren Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'u es geçti.

Kudüs’te Ağlama Duvarı önünde çekilmiş fotoğrafların Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ’a ait çıkmasının ardından Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, fotoğrafların kendilerine de gönderildiğini ancak yayınlamama kararı aldıklarını yazdı.

Vakit gazetesinin “Kim bu bürokrat?” başlığıyla yayınladığı haber ve fotoğraflar Türkiye gündemine oturdu. Kudüs’te Ağlama duvarında çekilmiş bazı fotoğraflardaki kişinin Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ olduğuna ilişkin bir yazı kaleme alan kartelin irisi Hürriyet’in Genel yayın yönetmeni Ertuğrul Özkök, bugünkü köşe yazısında ilginç bir değerlendirme yaptı ve fotoğrafları yayınlayan Vakit gazetesine saldırdı.

Fotoğraf bize de geldi ama!...

Fotoğrafların kendilerine de gönderildiğini belirten Özkök, konuya ilişkin şu savunmayı yaptı: Zarfın içinden iki adet fotoğraf çıktı. Bunlar, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ’a aitti. Orgeneral Başbuğ’un üzerinde trençkot ve başında bir kasket vardı. Kara Kuvvetleri Komutanı, Kudüs’te Ağlama Duvarı önündeydi ve ellerini duvara dayamıştı.”

Vakit’e saldırdı

Belli ki, Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı’nın önünü kesmek isteyen bir ekip harekete geçmiş ve medyaya ‘servis yapmaya’ başlamıştı. Başka gazetelere de aynı servisin yapıldığından emindim. Nitekim iki üç gün sonra, Milliyet Gazetesi ve Star TV’ye de aynı fotoğrafların gittiğini öğrendim. AKP’ye yakın bazı yayın kurullarına gönderildiğini tahmin ediyorduk. En azından üç medya grubuna gittiğini de öğrendim. Biz fotoğrafı kullanmama kararı aldık. Öteki medya kuruluşları da aynı şeyi yaptı. Buna hükümete yakın medya kuruluşları da dâhil. Tahminimiz, bu fotoğrafın malum bir gazetede çıkacağı yolundaydı. Onda da yanılmadık. Fotoğraf orada yayımlandı. Ama Allah için, dinci gazetelerin bile çoğu buna tevessül etmedi.”
“Bunda ne var ben de aynı şeyi yaptım?”

“Fotoğrafı yayımlamadık ama bunun tartışmasını da yapmamız lazım. Mesela şu soruyu sormamız: 21’inci yüzyıl Türkiye’sinde, ‘Böyle bir fotoğrafla insanların yıpratılmasına müsaade edecek miyiz?’ Bu fotoğraftan medet umanlara şunu söylemek isterim: Orgeneral Başbuğ’un Ağlama Duvarı’nın önünde böyle bir fotoğraf çektirmesinde ne gibi bir sakınca olabilir? Daha doğrusu sakınca olabilir mi? Aynı yere ben de gittim ve aynı şeyi ben de yaptım.
Bize, Müslümanlığın son din olduğu ve kendinden önceki peygamberleri tanıdığı öğretildi.”

Erdoğan-Hikmetyar fotoğrafını yayınlamışlardı

Ertuğrul Özkök’ün başında bulunduğu aynı Hürriyet gazetesinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Afgan lider Gulbettin Hikmetyar ile yan yana çekilmiş fotoğrafını yayınlamış ve devamındaki haberleriyle Erdoğan’a yönelik karalama kampanyası başlatmıştı. Hürriyet 17 Haziran 2003 tarihli haberinde Erdoğan’ın Hikmetyar ile çekilmiş fotoğrafını kullanarak “Aile resmim” başlığını kullanmış ve şu sözlerine yer vermişti: “Bir aile ortamında yapılmış olan bu resim, düşünün bir aile içinde çekilmiş bir resimdir” açıklaması yaptı.

Baykal’ın sözleriyle saldırmıştı

Köşe yazarları aracılığıyla da Başbakan’a saldıran Hürriyet gazetesi, 2 Aralık 2003 tarihli haberinde de Deniz Baykal’ın fotoğrafa ilişkin “Hikmetyar'ın önünde diz çöken Başbakan kanıma dokunuyor” şeklindeki sözlerini başlığa çekmiş ve Baykal’n, “Benim de Afganistan'da El-Kaide örgütü üyesi şeyhlerleaile fotoğrafı çektiren, Hikmetyar'ın önünde diz çöken ve (bunlar Hizbullah terör örgütüdür) diyemeyen bir Başbakan'ın olması kanımı donduruyor" şeklindeki sözlerini ön plana çıkarmıştı.

Hıncını Baykal’la sürdürdü

Hıncını alamayan Hürriyet gazetesi, 26 Ekim 2005 tarihinde de yine aynı fotoğrafla ilgili olarak Deniz Baykal’ın ağır hakaretler içeren sözlerini yayınlayarak gerçek yüzünü göstermişti. İşte o haber: “CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dünkü grup toplantısında, daha önce aşırı İslamcı Afgan lider Gülbettin Hikmetyar’la fotoğraf çektiren Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ağır bir dille eleştirdi. Baykal, şöyle konuştu: (..)Cumhuriyet, kendisine meydan okuyanları, kendisine saygı duyar noktaya getirmeyi başarmıştır. Dün Hikmetyar’ın önünde diz çökenler, şimdi Atatürk’ün önünde saygıyla duruyorlar.”

HABERVAKTİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious