İki gazeteci Kraliçe'yi dinlemiş!

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

İngiliz polisi, News of the World'ün muhabirlerinden birini, Kraliyet Ailesi'ne ait olan telefonları gizlice dinlediği şüphesiyle gözaltına aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Muhabiri İngiliz polisi tarafından sorgulanan News of the World gazetesi de, çalışanının gözaltına aldındığını doğrulayarak, polis tarafından sorgulanan Clive Goodman'ın Kraliyet Ailesi'nin telefonlarını dinleyen iki kişiden biri olduğunu açıkladı. Kimliği açıklanmayan iki kişiyle birlikte yakalanan News of the World gazetesinin Pazar günleri yayımlanan ekinde Kraliyet Ailesi'nin haber editörlüğünü yapan Clive Goodman 12 saat boyunca sorgulandığı öğrenildi. Yakalanan diğer kişiler daha sonra kefaletle serbetst bırakıldı.

Olaydan sonra Kraliyet Ailesi'nin güvenliği tartışılıyor. İngiliz tahtının veliahtı Prens Charles'ın sekreteri ile oğulları Prens William ve Harry için çalışan iki kişinin yaptığı görüşmelerin dinlendiği olayda, Kraliyet Ailesi'nin mensuplarının da telefonlarının dinlenip dinlenmediğine yönelik araştırmalar devam ediyor. Olayın doğrulanmasının ardından Kraliyet Ailesi'ne yönelik güvenlikten endişe edilmeye başlanıldı. İngiliz basını, bunun ilk olmadığı, 1990'lı yıllarda Prens Charles ve Prenses Diana'nın bir erkek arkadaşlarıyla yaptığı konuşmanın basına sızmasının ardından yaşanan en kötü olay olduğu yorumunda bulunuyor.

1992 yılında yaşanan olayda telefonu dinlenen Prensen Diana, erkek arkadaşı James Gilbey ile mahrem bir konuşma yaptığı basına sızmıştı. Alınan bilgiye göre, Prens Charles'in Clarence House'da ikamet eden çok sayıda çalışanın telefonlarının dinlendiği belirtiliyor. Bu arada İngiliz basınına konu ile ilgili açıklamada bulunan güvenlik uzmanı Mark Cooper, cep telefonları aracılığıyla sesli mesajları dinlemenin kolay olduğunu söylüyor. Özel kodlama sayesinde telefonların kolayca dinlenebileceğine işaret eden Cooper, "Kraliyet Ailesi'ne gönderilen sesli mesajlar dinlenmiş."dedi.

Polisin yaklaşık dört aydan bu yana, Kraliyet Ailesi'ni telefonların dinleyen kişilerin araştırdığı belirtilen olayda, olayda başka isimlerin de yer aldığını ifade ediliyor. Kraliyet Ailesi'nden başka kişilerin de dinlendiği belirtilen olayda, bu kişilerin önemli siyasetçi ya da ünlü sanatçılar olduğu söyleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious