İki hasmın petrol dostluğu

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

ABD ve FRansız şirketleri Suriye devlet şirketiyle Akdeniz'de petrol arıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

2003 yılında Suriye’nin Devlet Şirketi (SPC) ile o dönem merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde olan Veritas DGC Limited isimli şirket ile birlikte Suriye’nin Akdeniz sahillerinde, yani Kıbrıs ve Suriye arasında kalan deniz sahasında birlikte petrol araması yapmak üzere işbiriği anlaşması imzalamıştı. (Kaynak: T.C. Şam Büyükelçiliği, Ticaret Müşavirliği Ağustos 2006 )
4 milyon dolarlık anlaşmaya göre iki şirket sözkonusu deniz sahasının 2 boyutlu sismik haritasını çıkaracaklar. Sismik haritalar yeraltındaki petrol zenginliğin fotoğraflanması anlamına geliyor. Veritas DGC 2006’nın sonunda Fransız CGG(Compagnie Générale de Géophysique) ile birleşmişti.
Suriye’deki, Amerika Birleşik Devletleri’nden yatırımlar sadece bu kadarla sınırlı değil. Amerikalı Conoco Philips Şirketi, Fransız Total-Fina Elf firması ile ortak Deir al-Zor bölgesinde gaz sahası geliştirme projesi üstlenmişti.Ve yine Amerikalı Occidental Petrol Şirketi, Homs ve Halep arasında 750 milyon dolar değerinde gaz sahası projesini başlamıştı.
Amerika Birleşik Devletleri, Suriye’ye 2004 Mayıs ayından beri ihracat ambargosu uyguluyor. Ambargo uygulamasına rağmen, iki hasım ülkenin şirketlerinin birlikte petrol ve doğalgaz araması, Akdeniz’deki muhtemel petrol ve doğalgaz rezervinin önemini ortaya koyuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious