İki İsrailli için yeni pazarlık

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Filistinli gruplar, kaçırdıkları İsrail askeri için yeni şartlar öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mısırlı arabulucular tarafından Hamas ve İsrail arasında yürütülen görüşmelere yakın kaynaklar, Filistinli grupları yeni şart olarak 600 Filistinli mahkûmun serbest bırakılmasını istediklerini bildirdi. Gilat Şalid'in 25 Haziran günü Hamas ve diğer gruplar tarafından kaçırılmasının ardından İsrail, Gazze Şeridi'ne yeniden girmiş ve düzenlediği saldırılarda çoğu sivil 165 kişiyi öldürmüştü. Filistinli gruplar da daha önce birkaç kez Filistinli mahkûmların salıverilmesi şartını koşmuşlardı. Ancak daha önce 1000'den fazla olan bu rakamı İsrail kabul etmemişti.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri de gazetecilere açıklamasında Filistinli grupların yeni bir teklif sunduklarını belirtti. Zuhri, Şalid'i serbest bırakmak için tutukluların salıverilmesi isteklerinden vazgeçmeyeceklerini kaydetti. Zuhri, serbest bırakılacak kişilerin de tamamen 3 Filistinli örgütün belirlediği gruplardan olması gerektiğini belirtti. Filistinli gruplar, kadınların, çocukların ve örgüt üyelerinin serbest bırakılmasını istiyor. Gruplar, uzun süredir İsrail hapishanelerinde kalan kişilere de öncelik verilmesini istiyor.


Filistin Başbakanı İsmail Haniye, geçtiğimiz hafta askerin serbest bırakılması için anlaşmaya çok yakın olduklarını söylemişti. Yönetime yakın kaynaklar da İsrail'in, Katarlı arabulucularla görüşme yürüttüklerini belirtmişlerdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious