İki kez ölümden dönen komandonun tek isteği

İki kez ölümden dönen komandonun tek isteği.9590
  • Giriş : 09.10.2008 / 11:43:00
  • Güncelleme : 09.10.2008 / 13:52:33

Hakkari'de vatani görevini yaparken iki kez ölümden dönen ve yaralandığı için terhisine 55 gün kala izne gönderilen Komanda Er Ramazan Tiryaki, yatmaktan rahatsız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'de vatani görevini yaparken iki kez ölümden dönen ve yaralandığı için terhisine 55 gün kala izne gönderilen Komando Er Ramazan Tiryaki, tek isteğinin kalan 55 günü de yine dağlarda terörist avında geçirmek olduğunu söyledi.

Giresun'un Alucra İlçesi'nden 87/3 tertip olarak askere giden Ramazan Tiryaki, Kayseri Komando okulundaki acemi birliğini tamamladıktan sonra Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde görevlendirildi.

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'na bağlı olarak vatani görevini yapan Komando Er Tiryaki, ramazan ayında Şemdinli ilçesi kırsalında arazi araması yaparken, teröristlerin döşediği mayına bastı. Tiryaki, mayının patlamaması üzerine ölümden döndü.

Bu olayın ardından, 7 Eylülde bir başka operasyona katılan Tiryaki'nin de aralarında bulunduğu güvenlik güçleri, Şemdinli ilçesine bağlı Beyyurdu ve Çubuklu köyleri arasındaki kırsalda, teröristlerde çatışmaya girdi.

Çatışmada, 1 üsteğmen, 2 asker ve 3 köy korucusu şehit oldu, Tiryaki ile bir asker yaralandı. Ailesini arayan Tiryaki'nin, ''Yaralandım ama hafif şekilde. İyileşip yine operasyona gideceğim. Arkadaşlarımın intikamını alacağım'' demesi üzerine, ailesi, ölümden dönen oğulları için ramazan ayında mevlit okutup, iftar yemeği verdi.

Ancak terhisine 55 gün kalan Ramazan Tiryaki, komutanının isteğiyle izne gönderildi.

-''ŞEHİT OLSAM DAHA MUTLU OLURDUM''-

Şimdi ailesinin yanında bulunan Ramazan Tiryaki, A.A muhabirine, eve döneceğine operasyona çıkıp şehit olsa ya da arkadaşlarının intikamını alsa daha mutlu olacağını söyledi.

Gazi bir asker olarak ailesi ve köyünde büyük bir sevgiyle karşılanan Ramazan Tiryaki, yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Bir günlüğüne çıktığımız görev 4 gün uzayınca, erzak ve suyumuz bitmişti. Bu nedenle bir kısım asker, su bulmak için bizden ayrıldı. Görev yerinde 8 asker ve 3 köy korucusu kalmıştık. Köy korucuları bizden yaklaşık 25 metre uzaklıkta bulunuyordu. Bu sırada üsteğmenimizin bulunduğu mevziye roket ve ağır makineli silahlarla ateş açıldı. Biz de hemen karşılık verdik. Ben de üsteğmenimizin bulunduğu mevziye kendisinden haber almak için sürünerek giderken, iki yerimden yaralandım.''

Bunun gibi birçok çatışmaya girdiğini anlatan Tiryaki, ''Ölümü ensemde hissettim. Ama hiçbir zaman korkmadım. Çünkü biliyordum ki şehit olursam da kalırsam da bu vatan beni bağrına basacaktı. Tek isteğim, kalan 55 günümü yine dağlarda terörist avında geçireyim. Şehitlerimizin intikamını alayım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*