İki komutan kucaklaştı

İki komutan kucaklaştı.7982
  • Giriş : 04.02.2008 / 14:28:00

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Kore Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Young ile kucaklaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Oramiral Ataç'ın resmi konuğu olarak Türkiye'de bulunan Oramiral Song, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na gelişinde askeri törenle karşılandı.

İki komutan daha sonra nişan ve madalya tevcih töreni için Oramiral Koruktürk Salonu'na geçtiler.

Kore ve Türkiye milli marşları ile iki komutanın öz geçmişlerinin okunmasının ardından konuşan Oramiral Ataç, kısa bir süre önce Kore'ye resmi ziyarette bulunduğunu anımsatarak, burada Oramiral Song'u yakından tanıma fırsatı bulduğunu belirtti.

Oramiral Song'un Kore Savaşından bu yana Türkiye'yi ziyaret eden ilk Kore Deniz Kuvvetleri Komutanı olduğuna işaret eden Oramiral Ataç, ''Kendilerine Türk ve Kore deniz kuvvetleri arasındaki dostluk ve işbirliğine yaptıkları katkılarından dolayı hak ettikleri TSK Liyakat Madalyası'nı sunma şerefi, bu mutluluğumu bir kat daha artırmaktadır'' dedi.

Türk ve Kore halkları arasındaki dostluğun 1950'lerde Kore Savaşı sırasında atılan sağlam temellere dayandığını ifade eden Oramiral Ataç, aradan geçen sürede ülkeler arasındaki coğrafi uzaklığın bu dostluğu asla aşındırmadığını, her ülke halklarının paylaştığı ortak karakter ve benzerlik arz eden değerler sayesinde bugüne kadar güçlenerek geldiğini anlattı. Oramiral Ataç, ''Sayın Oramiral Song, çağımızın gelişen iletişim ve ulaşım imkanları sayesinde bu güçlü dostluğun işbirliğine dönüşmesinin gerekliliğine inanıyorum. Bizlerin de her iki deniz kuvvetleri olarak, silahlı kuvvetlerimizin diğer kuvvetlerinde var olan mevcut ilişkilere benzer şekilde yakın işbirliğini başlatmış olmamızdan tarifi imkansız zevk ve kıvanç duyduğumu bilmenizi isterim'' diye konuştu.

Oramiral Ataç, Türk Deniz Kuvvetleri'nin liman, üs ve tersaneleriyle her türlü tesislerinin kardeş ülke Kore denizcilerine her zaman açık olduğunu söyledi.

Oramiral Song'a, gerek kendi silahlı kuvvetleri ve ülkesine olan değerli hizmetleri, gerekse Kore ve Türk deniz kuvvetleri arasındaki ilişkilere katkılarından dolayı en içten tebrik ve saygılarını sunan Oramiral Ataç, TSK Liyakat Madalyası'nı Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt adına takdim ettiğini belirtti.

Oramiral Ataç, kendisine sunulan Kore Cumhuriyeti Dostluk Madalyası için de teşekkür ederek, bunun bir onur ve gurur kaynağı olduğunu vurguladı. Oramiral Ataç, ''Bu madalyaları ülkelerimiz ve deniz kuvvetlerimiz arasındaki tarihi dostluk ilişkilerinin bir sembolü olarak görüyorum'' dedi.

-''GELECEĞE DOĞRU BİRLİKTE YÜRÜMEYE BAŞLADIK''-

Oramiral Song da Türk-Kore deniz kuvvetleri arasındaki dostluk ve işbirliğine yaptıkları katkılar için Oramiral Ataç'a Kore Birlik Madalyası verilmesinden dolayı tebrik ederek, kendisine de böyle bir madalyanın layık görülmesinden dolayı Türk hükümeti ve Deniz Kuvvetlerine teşekkürlerini sundu.

''Bu madalyayı Kore-Türkiye deniz kuvvetlerinin işbirliğini daha da güçlendirmem için teşvik olarak kabul ediyor, Oramiral Ataç'la birlikte iki ülkenin ortak çıkarları için elimden geleni yapacağıma söz veriyorum'' diyen Oramiral Song, şunları söyledi:

''Kore ve Türkiye cumhuriyetlerinin tarih boyunca iyi ve kötü günde beraber oldukları gibi bundan sonra da kardeş iki ülke olarak işbirliği içinde olmalarını ümit ediyorum. 2007 yılından sonra 2008 yılının da Türk-Kore deniz kuvvetleri arasında dostluk ve işbirliği açısından örnek bir yıl olacağına dair inancımı belirtir, sizlerin de gönülden desteklerini beklerim.

Kore-Türkiye cumhuriyetleri arasındaki diplomatik ilişkilerin 51. yılı olan bu yıla kadar Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak ilk kez Türkiye'ye ziyarette bulunuyorum. Bu yeni bir tarih yazmakla eşdeğer olup, beraber kan döküp omuz omuza savaşmış kardeşler olarak, geleceğe doğru beraber yürümeye başladığımızın da bir nişanesidir.''

-''TÜRK ASKERLERİ KORE'DE EFSANE HALİNE GELMİŞLERDİR''-

Oramiral Song, Kore Cumhuriyeti'nin, yapılan fedakarlıkları unutmayan bir ülke olduğunu, Türk ordusunun 1950 yılındaki Kore Savaşı'nda gönderdiği 14 bin 936 askeriyle en büyük 3'ncü katılımcı olduğunu anımsattı. Oramiral Song, şöyle devam etti:

''Türk askerleri soğuk havaya ve açlığa aldırmaksızın şu an Kuzey Kore topraklarında kalan Güney Pyeongan'daki Gunuri ile şu an Kore Cumhuriyeti topraklarında kalan Kyeonggi'deki Yongin'de canla başla savaşarak, bir efsane haline gelmişlerdir. Kore Şehitleri Anıtı'na çelenk koyarken, eğer sizler o zaman fedakarlıkta bulunmasaydınız, şu anki Kore Cumhuriyeti'nin var olmayacağını, benim de bugün burada bulunamayacağımı düşündüm.

Biz Koreliler, sizlerin fedakarlıklarını kesinlikle unutmadık. Bunu da zaten Dünya Kupası'nda Kore takımından ziyade Türk Milli Takımını destekleyen Koreli taraftarları görünce anlamışsınızdır. Tekrar teşekkür ederim.''

Kore Cumhuriyeti olarak dünyanın en iyi elektronik yeteneğine ve en üst inşa tekniğiyle yapılmış gemi ve silah sistemlerindeki yerli tecrübeye sahip olduklarından, yeni teknolojilere korkuyla değil kendilerine olan güvenle yaklaştıklarını belirten Oramiral Song, tarihi ve gelenekleri zengin Türk Deniz Kuvvetleri ile Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri'nin birbirinden öğreneceği çok şey olduğunu söyledi.

Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri'nin geçmiş tecrübeleri ile geleceğe olan kendine güvenini Türk Deniz Kuvvetleri'nin tarihi ve gelenekleri ile birleştirerek her iki tarafın deniz kuvvetlerinin zaferlere koşmasını sağlamayı umut ettiğini ifade eden Oramiral Song, ''Arkadaş, kardeş gibi olan siz değerli Türk Deniz Kuvvetleri mensupları, omuz omuza çıktığımız yola beraber cesurca devam edelim'' dedi.

Konuşmaların ardından Oramiral Ataç, Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Song'a TSK Liyakat Nişanı, Oramiral Song da Oramiral Ataç'a Kore Cumhuriyeti Birlik Madalyası'nı taktı.

Tören, iki komutanın tebrikleri kabul etmesiyle sona erdi.

-''KAN KARDEŞİ OLDUK''-

İki komutanın Oramiral Ataç'ın makamında yaklaşık 1 saat süren baş başa görüşmelerinin ardından Oramiral Song, şeref defterini imzaladı.

Oramiral Ataç, burada yaptığı konuşmada, Türk ve Kore halklarının birbirini çok sevdiğini belirterek, ''Kore ile işbirliği yapmak istiyoruz ve bunu başlattık ve kan kardeşi olduk. Onlarda kardeşlik çok önemli. Aramızda bu kardeşliği başlatmış oluyoruz'' dedi.

Oramiral Song da bugünün çok iyi bir başlangıç olduğunu ifade ederek, ''Kore insanları Türklerin Kore Savaşı'na katkılarını unutmamaktadırlar. Deniz Kuvvetleri arasındaki dostluk ve işbirliğiyle bunu daha da güçlendirmeyi amaçlamaktayım. Oramiral Ataç'ın yardımlarıyla bugünü bir başlangıç kabul etmekteyim'' diye konuştu.

Konuk komutan, yarın resmi ziyaretini tamamlayarak Türkiye'den ayrılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious