İki mahalle acilen taşınmalı

  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Pepe, halk arasında kanser ovası olarak adlandırılan Dilovası beldesinde, 2 mahallenin taşınması gerektiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kocaeli genelinde 3 gün boyunca sürdüreceği gezinin ilk ayağı olarak bugün Gebze ilçesinde basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Pepe, gazetecilerden Dilovası'nda yaşanan çevre felaketi ve iki mahallenin taşınması konusunda gelen bir soruya, "Geçmiş belediyelerin, Dilovası'ndaki müthiş aymazlığının ve kural tanımazlığının faturasının bedelini, şimdi oradaki vatandaşlar ödüyor. Biz araştırma komisyonu kurulmadan önce de, Kocaeli Üniversitesi'ne yaptırdığımız bir araştırmayla, Dilovası'ndaki takribi 170 fabrikanın hangi riski taşıdığını ve etkilerini zaten biliyorduk. Bu fabrikaların bazılarına Eylül, bazılarına ise 2006 yılı sonuna kadar, fiziki şartlarını iyileştirmeleri ve arıtma ve filtre sistemlerini kurma yönünde süreler verdik. Bu sürenin sonunda, firmalar bizim vermiş olduğumuz takvime uymak mecburiyetindedir. Eğer uymazlarsa, çok net bir şekilde hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan gerekli işlemleri yaparız" dedi.

Dilovası'nda önemli derecede hazine ve orman arazisinin işgal edildiğini de vurgulayan Bakan Pepe, "Burada yaşayanlar, fabrikaya komşu olayım diye bir çatı dikmiş ve altına girmiş. Bunların çoğunun imarı ve iskanı yok. Keşke buradaki 170 fabrikanın yanı sıra bu yerleşim alanlarının tamamını da boşaltabilsek. Burada planlı olarak sanayi arsaları yapsak ve satsak. Buradan gelecek olan parayla da, bu vatandaşları taşısak. Ayrıca yaptırdığım bir araştırmaya göre de, Dilovası halkı şartlar ne olursa olsun, çok ilginçtir buradan taşınmak istemiyor. Fabrikayı bırakıp nereye gideceğiz diyorlar. Bence sanayi bir bıçak gibidir, iyi kullanırsanız elinizdeki elmayı kesersiniz, kötü kullanırsanız elinizi kesersiniz" diye konuştu.

Bakan Pepe, bir basın mensubunun Meksika bandıralı "Otapan" adlı asbest yüklü tankerin İzmir'in Aliağa ilçesinde bir Türk şirketi tarafından sökülmesi konusundaki bir soruya ise, sadece o konuda gereken yazılı açıklamayı yaptıklarını ve başka söyleyecek birşeyi olmadığını söyledi. Bakan Pepe daha sonra Gebze Belediyesi'ne geçerek bir süre Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan ile basına kapalı olarak görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious