İki milyonu aşkın kişi işitme sorunu yaşıyor

  • Giriş : 19.04.2007 / 00:00:00

Ülkemizde yaklaşık 2 milyon kişinin işitme sorunu yaşadığını belirten, Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı M. Emin Ağaç, işitme cihazı kullanımının önemine dikkat çekiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ear Teknik İşitme ve Odyometri Cihazları Şirketi, 2001 yılında yüzde 50 Türk, yüzde 50 Alman ortaklıkla, kurulmuş. Gelişmiş ülkelerde işitme cihazının aynı zamanda önleyici tedbir olarak kullanıldığına değinen M. Emin Ağaç, kişinin durumuna göre; eğer doğuştan işitme kaybı varsa erken işitme cihazının takılmasıyla, zekanın ve dil yeteneğinin gelişmesiyle topluma kazandırılabileceğini belirtiyor.

BİR DÜZEN GETİRİLMELİ
İşitme cihazı kullanması gereken kişilerin, çoğu zaman çeşitlik bürokratik engeller nedeniyle cihaz alamadığından yakındığını belirten Ağaç şu bilgileri verüyor''Yetişkin insanlar eğer zamanında işitme cihazı kullanmazlarsa kayıpları artar, bununla beraber konuşma bozukluğu, asabileşme, depresyon gibi hastalıklar meydana gelir. Başlangıçta takılan işitme cihazı hem iş kaybını önler, hem de diğer hastalıkların oluşmasını engeller. Bu insanların doğal yaşamlarını sürdürebilmesi için işitme cihazına bir düzenin getirilmesi kaçınılmazdır''diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious