İki öğretmenden kültüre büyük katkı

İki öğretmenden kültüre büyük katkı.13805
  • Giriş : 25.12.2008 / 21:19:00

Karabük'te iki öğretmen, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek masal kahramanlarını CD ortamına taşıdılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karabük Yenişehir Atatürk İlköğretim Okulu'nda 4 senedir Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Oğuzhan Düz ve Anayasa İlköğretim Okulu'nda görevli rehber öğretmeni Mustafa Güner, boyama ve masal kitaplarını CD'ye aktardı.
Yok olmak üzere olan bazı masal kahramanlarını çocuklara tekrar hatırlatmak ve kendi kültürlerini öğrenmeleri amacıyla böyle bir çalışma yaptıklarını belirten Oğuzhan Düz, "Yaptığımız bu çalışma Türkiye'de bir ilk. 2.5 sene öğrencilerimiz üzerinde yaptığımız araştırmada kendi milli
kahramanlarımızı tanımadıklarını, hayal ürünü kahramanlarını bildiklerini gördük. Bizde bunun için bir çalışma yapma kararı aldık ve anaokulu için boyama, ilköğretim öğrencileri için hikaye kitapları yaptık. Ama bu yeterli değildi ve bir fark olması lazımdı.

Çağımız bilgisayar çağı olduğundan yaptığımız projeleri CD ortamına taşıdık. 38 tane kitabımız var, bunun 19'u boyama, 19'u ise hikaye kitapları. Şu an 4 karakterimizi ön plana çıkardık. Çocuklarımızın bu hikaye kitapları ve CD'lerde Nasrettin Hoca'dan bilgeliği, Hacivat ve Karagöz'den dostluğu, Evliya Çelebi'den keşfetmeyi, Keloğlan'dan ise zekayı öğrenmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Kitap ve CD'lerimiz Balıkesir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Duymaz hocamızın ve Milli Eğitim Müdürlüğü'nün destekleriyle pilot bölge olarak Balıkesir'de uygulamaya sokuldu. Şu an diğer illerden de talepler gelmeye başladı" dedi.

10 senelik öğretmen Mustafa Güner ise, amaçlarının öğrencilerin milli kahramanları tanımalarını sağlamak olduğunu dile getirerek, CD'lerde çocukların hem öğreneceklerini hem de eğleneceklerini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*