İki parti barajı aşar

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

2.403 kişinin katıldığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Buna göre; yüzde 30.3’le AK Parti, yüzde 14.2’yle CHP barajı aşıyor.

İŞTE GÖRÜŞLER

DİNK CİNAYETİ ÖRGÜTSEL:

"Ocak ayının en önemli olayı nedir?" sorusuna vatandaşların yüzde 62.6’sı, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi yanıtını verdi. Bu kişilerin yüzde 68.9’luk kısmı ise cinayeti "örgütsel bir eylem" olarak nitelendirdi. Cinayeti "kişisel bir eylem" olarak görenlerin oranı yüzde 14.8’de kaldı.

ERMENİ SINIRI AÇILMALI:

Vatandaşların yüzde 47.5’luk kesimi, Ermenistan ile ilişkilerin geliştirilmesi, yüzde 47.8’lik oranı ise Ermenistan sınır kapısının açılması yönünde görüş belirtti.

301’DEN BİHABER:

TCK’nın 301. maddesi hakkında vatandaşların sadece yüzde 27.5’luk kesimi bilgi sahibi olduğunu bildirdi. Bilgi sahibi olanların yüzde 46’sı, bu maddenin değiştirilmesini istedi. Yüzde 40’ı aynı kalmasını savunurken, tamamen kaldırılmasını isteyenler ise yüzde 13.9’da kaldı.

DERİN DEVLET VAR:

Ankete katılanlara son günlerde çok tartışılan, "Sizce derin devlet var mı?" sorusu soruldu. Katılımcıların yüzde 57.1’lik kesimi "evet" yanıtını verdi. Yüzde 18’i "hayır", yüzde 24.8’i ise "yanıt yok" dedi.

OPERASYONA DESTEK:

Ankette katılanların yüzde 56’lık kesimi Kerkük’teki Türkmen varlığının korunması amacıyla Kuzey Irak’a askeri bir operasyona destek verdi. Operasyona karşı çıkanların oranı ise yüzde 29.3’te kaldı.

HALKIMIZ MEMNUN:

"Yaşadığınız tüm şartları dikkate aldığınızda genel olarak hayatınızdan ne kadar memnunsunuz?" yönündeki soruya, vatandaşların yüzde 49.9’u "memnunum", yüzde 8.1’i "çok memnunum", yüzde 18.3’ü "hiç memnun değilim", yüzde 23.5’i ise "pek memnun değilim" yanıtını verdi.

İKİ PARTİ GEÇER:

Bugün seçim olsa, AK Parti yüzde 30.3’le birinci, CHP yüzde 14.2’yle ikinci sırada barajı aşıyor. Diğer partiler şöyle: MHP yüzde 7.4, DYP yüzde 5.3, Anavatan yüzde 2.8, Genç Parti yüzde 2.4, DEHAP yüzde 2.3, DSP yüzde 1.4, SP 1.8, Kararsızlar 4.7 Diğer yüzde 2.7... Bu arada cevapsızlar 9.1, geçersiz oy kullanacağını belirtenler yüzde 5.5, sandık başına gitmeyeceğini açıklayanlar ise yüzde 10.1...

SORUYA GÖRE YANIT:

"Cumhurbaşkanı kim olmalı?" sorusuna vatandaşların 15,8’i Recep Tayyip Erdoğan yanıtını verdi. Son dönemde Köşk seçimine ilişkin açıklamalarda bulunan Bülent Arınç yüzde 9,5’luk oranla ikinci sırada yer aldı... "Erdoğan Cumhurbaşkanı olmalı mı?" şeklindeki soruya ise yüzde 57.3’lük kesimin "hayır" demesi dikkat çekti. Bu kişiler, Erdoğan’ın başbakan olarak daha faydalı olacağı görüşünü dile getirdi.

OLMAZSA GÜL ÇIKSIN:

"Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’na aday olmazsa AK Parti’den kimin olmasını istersiniz?" sorusuna ise yüzde 24.3’lük kesim Abdullah Gül yanıtını verdi. Meclis Başkanı Arınç yüzde 19’luk oranla ikinci sırada yer aldı. Şener, yüzde 2.9’da kaldı.

BAŞBAKAN GÜL OLSUN:

"Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa, Başbakan olarak AK Parti’de kimi görmek istersiniz?" sorusuna vatandaşların yüzde 55.8’lik gibi ağırlıklı çoğunluğu Gül yanıtını verdi. Arınç yüzde 3.1’lik oranla ikinci sırada yer alırken, Şener yüzde 2.2’lik oranla üçüncü sırada yer aldı.

EN BEĞENİLEN LİDER:

Yüzde 22.8’lik kesim, bugün yaşayan en beğenilen lider, siyasetçi ve devlet adamı olarak Başbakan Erdoğan’ı görürken, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer yüzde 6.2’lik oranla ikinci, Gül yüzde 6.1’lik oranla üçüncü, Demirel 5.4’lük oranla dördüncü, Baykal 3.7’lik oranla beşinci oldu...

BU PANKARTA DESTEK YOK

"Dink’in cenazesinde kullanılan ’Hepimiz Hrant Dink’iz pankartıyla ilgili ne düşüyorsunuz?" yönündeki soruya vatandaşların yüzde 67’si "doğru bulmuyorum" yanıtını verdi. Yüzde 24.6’sı ise doğru bulduğu yönünde görüş bildirdi. "Hepimiz Ermeniyiz" pankartına karşı çıkanların oranı ise çok daha yüksek çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 86’sı "Hepimiz Ermeniyiz" pankartını doğru bulmadığını belirtti. Bu pankartı doğru bulduğunu belirtenlerin oranı sadece yüzde 8.1’de kaldı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious