İki rektor, iki özgürlükçü çıkış

İki rektor, iki özgürlükçü çıkış.11511
  • Giriş : 23.01.2008 / 16:36:00

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli, Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu ve herkesin hukuka uymasının zorunlu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Prof. Dr. Sürmeli, Sakarya gazetesi tarafından bu yıl 28'incisi düzenlenen ''Abdurrahman Ünügür Altın Kalem Yarışması'' ödül törenin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir soru üzerine, türban konusunun hukuk devleti yaklaşımıyla ele alınması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Sürmeli, ''Üniversite olarak ve Türkiye'deki üniversiteler olarak, şu andaki hukuk mevzuatına uyuyoruz. Kuşkusuz hukukun üstlüğü, hukuk devleti olduğundan hukuka uymak zorundasınız. Hukuk ne yönde gelişirse, herkes yine hukuka uymak zorundadır.''

-''KİŞİNİN BAŞINI ÖRTMESİ İNANCIYLA İLGİLİDİR''-

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Fazıl Tekin de türban konusunun yıllardır kamuoyuna mal olmuş önemli bir konu olduğunu, ancak bunun politize edilerek gündeme getirilmesinin toplumun bazı kesimlerinde ciddi rahatsızlıklar yarattığını söyledi.

Öğrencilerin kıyafet sorununun, 1970'li yıllarda önemli bir sorun olmadığını, ancak bu sorunun 1980'den sonra gündeme geldiğini anlatan Prof. Dr. Tekin, şunları bildirdi:

''Bir üniformaya dönüştürülen kıyafetler, hoş karşılanmıyor. Ama kişinin, kılık ve kıyafetini, anayasa, yasalar ve devrim yasalarımız doğrultusunda özgürce giyme hakkını kullanması gerekir. Genel durum budur. Ancak, insanları kategorize edecek şekilde, belirgin tek tip halinde, üniforma şeklinde olması gerçekten hoş olmuyor, yadırganıyor. Kişinin başını örtmesi ya da örtmemesi inancıyla ilgili bir konudur. Şu anda yürürlükte olan yasal düzenlemeler üniversitelerde buna elvermiyor, müsait değildir. Ancak, biz her zaman için devletin yasalarını uygulamakla görevli olan kurumlarız. Devlet üniversiteleri olarak yasaların getirdiği düzenlemelere elbette saygılıyız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious