İki teorisyen aynı karede yer aldı

İki teorisyen aynı karede yer aldı.12266
  • Giriş : 29.04.2009 / 07:20:00
  • Güncelleme : 28.04.2009 / 23:56:48

Devrimci Karargah’ın teorisyeni Mehmet Yeşiltepe ile Ergenekon’un teorisyeni Yalçın Küçük'ten samimi poz...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devrimci Karargah'ın teorisyeni Mehmet Yeşiltepe ile Ergenekon'un teorisyeni Yalçın Küçük arasında irtibat ve görüş alış verişi olduğu tespit edildi. İkilinin benzer stratejiler yürüttükleri ve aralarındaki kontak, görüntülü olarak da tespit edildi. İkilinin yakın zamanda beraber çekildikleri fotoğraf ortaya çıktı.

DEV SOL'un tabanı üzerine kurulan, DHKP-C'nin silah teçhizatını kullanan ve PKK kamplarında eğitim aldığı tespit edilen Devrimci Karargah Örgütü'nün teorisyen kadrosu Ergenekon'a da oldukça pozitif yaklaşıyordu. Hatta Örgütün teorisyeni Yeşiltepe, yazdığı kitapta Ergenekon Operasyonu'nu kıyasıya eleştiriyor.
PKK'nın eğitim kamplarıyla da irtibatı olduğu tespit edilen Yeşiltepe gibi Yalçın Küçük'ün de PKK kamplarında eğitim verirken çekilmiş görüntüleri ortaya çıkmıştı.

Devrimci Karargah örgütü mensupları genel olarak çatışmada öldürülen Orhan Yılmazkaya da dahil olmak üzere eski SİP (Sosyalist İktidar Partisi) (2001 yılında yaptıkları kongrede isim değiştirerek TKP oldu) içerisinde faaliyet gösterirken Türk Sol tarihinde önemli bir yeri olan Hikmet KIVILCIMLI'nın görüşlerinden etkilenmişlerdi. SİP ile ilgili önemli bir nokta da Ergenekon operasyonuyla gözaltına alınan Yalçın KÜÇÜK'ün bu partinin kuruluşunda yer alıyor olması.

Ayrıca, TKP ve Hikmet Kıvılcımlı'nın görüşlerini benimseyen HKP'nin (Halkın Kurtuluş Partisi) son dönemde ortaya attığı görüşler de İşçi Partisinin görüşleriyle paralellik taşıyor. Hatta emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un gözaltına alınması sonrasında “Şener Eruygur ve Hurşit Tolon Paşalara yapılan zulmün hesabı bir gün sorulacaktır” başlıklı bildiri yayınlayıp, basın açıklaması da yapmışlardı.

Devrimci Karargah Örgütü'nün Selimiye Kışlası'na Havan Topuyla yaptığı eylem de ilk olması açısından dikkat çekiciydi. Terör örgütleri arasında şehir içinde havan topuyla askeri bir kışlaya daha önce yapılmış bir eylem bulunmamasına rağmen, örgüt bu eylemle adını ilk kez duyurmuştu. Bu eylem örgüt elemanlarının çok iyi silahlı eğitim aldıklarını ve malzeme bulma konusunda da sıkıntı yaşamadıklarını göstermesi açısından oldukça dikkat çekici.

Dalan'ın arazisinde yapılan kazılarda 5 adet Bubi tuzağının bulunması, dünkü hücre evinde devre dışı bırakılan bubi tuzaklarının yakalanması da ilginç bir ayrıntı. Devrimci Karargah Örgütünün, Ergenekon ile irtibatlı diğer terör yapılarının deşifre olmasından sonra çok kısa bir sürede yapılandırılmış olması ve bu örgütün militanlarının yeni bir örgüt için fazla deneyimli ve eğitimli olmaları, bu örgütün dış destekle hızla yapılandırıldığı iddialarını doğruluyor.

Bu noktada Beykoz da ele geçirilen cephanelerin nerelerde kullanılacağı sorusunun ardından gerçekleştirilen Devrimci Karargah operasyonu bir anlamda bu silahların gideceği adresi gösteriyor. Zira bugüne kadar şehir içinde LAW silahlarıyla yapılan terör eylemlerinin aşırı sol kimliği, bu silahların ulaşacağı adresler açısından Devrimci Karargahın adres olduğu, örgüt lideri Orhan Yılmazkaya nın Ergenekonun tutuklu sanıklarıyla var olduğu tespit edilen telefon bağlantıları da dikkate alındığında anlam kazanıyor.

Örgütün Teorisyeni Mehmet Yeşiltepe

Zaman zaman Ergenekon yapılanmasıyla fikir anlamında benzerlikleri bulunan Devrimci Karargah'a yönelik 27 Nisan'da yapılan operasyonda gözaltına alınan şahıslar arasında, örgütün teorisyeni ve yönlendiricisi olan THKP/C Dev-Yol örgütü Devrimci Hareket grubunun lideri Mehmet Yeşiltepe de bulunuyor.

Mehmet Yeşiltepe, Şubat 2009'da yayınlanan “ERGENEKON NEDİR NE DEĞİLDİR? Egemenler Arası Sermaye Çatışmasının Siyasal Alana Yansıması Ve Sürece Dair Analizler” isimli kitabın da yazarı. Kitapta Ergenekon operasyonun değerlendirmesini yapan Yeşiltepe, diğer sol yapılanmaların operasyonu yanlış algıladığını anlatarak onları yönlendirmeye çalıştığı, bunun yanında Ergenekon yapılanmasıyla sol örgüt ve grupların alakasının olmadığını ve ayrıca kendilerinin de bağlarının olmadığını ifade etmiş ancak Ergenekon operasyonunun demokrasi getirmeyeceğini belirterek bir anlamda operasyonların durdurulmasını istemişti.

RİNGHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*